Да увид у „задржане податке“ не постане вид прислушкивања
ШАБИЋ ЗАТРАЖИО ДА СЕ ИСПИТА - ДА ЛИ ОПЕРАТЕРИ МОБИЛНЕ
ТЕЛЕФОНИЈЕ ПОШТУЈУ ЗАКОН О ЗАШТИТИ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ
Родољуб Шабић
- Предмет надзора није класично прислушкивање, већ приступ „задржаним подацима о комуникацији“ - ко, с ким, када, колико дуго и одакле комуницира
ПОСТОЈЕ индиције да се до података о томе ко, с ким, одакле и колико разговара долази и без судских налога. Зато је повереник за информације од јавног значаја, Родољуб Шабић, затражио да се испита - да ли оператери мобилне телефоније поштују Закон о заштити података о личности.
У саопштењу за јавност, Шабић је подсетио да су он и омбудсман пред Уставним судом покренули поступак за оцену уставности законске одредбе која представља основ за такве поступке мобилних оператера. При том су суду предложили да донесе привремену меру којом ће до окончања поступка за оцену уставности обуставити примену те законске одредбе.
Надзор се спроводи над свим операторима мобилне телефоније у земљи, Орион Телеком, Теленор, ВИП мобиле и Телеком Србије. Прецизира се да предмет надзора није класично прислушкивање, већ приступ „задржаним подацима о комуникацији“ - ко, с ким, када, колико дуго и одакле комуницира.
„Надзор је још у току и тек по његовом окончању биће подробно анализиране све чињенице...Већ до сада константоване чињенице указују да је број случајева приступа такозваним задржаним подацима без налога суда веома велики, што свакако јесте разлог за забринутост“, наводи се у Шабићевом саопштењу.
Надзор мобилних оператера почео је 22. марта, а о резултатима целокупног поступка, по његовом заврштеку, биће обавештене све надлежне службе и јавност.