ЦВЕТКОВИЋ: Због уласка у ЕУ биће нужна и промена Устава
ИНТЕРВЈУ ПРЕДСЕДНИКА ВЛАДЕ СРБИЈЕ ФОНЕТУ
- Избори би требало да буду расписани у законом предвиђеном року, прецизирао је Цветковић и предвидео да ће постојећа или слична коалиција бити у будућој Влади коју ће предводити ДС
- На тај начин било би омогућено несметано спровођење исте политике, рекао је Цветковић и нагласио да после избора не очекује велику коалицију, јер не види шта би други партнер могао да донесе
- Сматрамо да је референдум непотребан, јер не би донео било какву корист. И барикаде су завршиле своју улогу и оне не би требало да постоје, не крије Цветковић
- Он сматра да би питање Косова требало решити пре него што Србија постане чланица ЕУ, јер такав проблем не може да се „увезе“ у Унију. То је од инетреса за Европу, али и за нас, истакао је Цветковић, који признаје да је дошло до пада евроентузијазма, али сматра да је то најмање кривица његове Владе
- Због уласка у ЕУ биће нужна и промена Устава, али би до тога могло да дође за шест до седам година
БЕОГРАД, (ФоНет) - Верујем да ће Демократска странка (ДС) бити стожер будуæе Владе, али не очекујем велику коалицију, изјавио је у интервјуу ФоНету премијер Србије Мирко Цветковић и најавио да ће парламентарни избори бити расписани у законом предвиђеном року.
Цветковић се, истовмено, нада и добијању у марту кандидатуре за Европску унију (ЕУ), као и решавању косовског проблема пре пријема у чланство.
За Цветковића је важно што ће актуелна Влада регуларно завршити мандат, јер се на тај начин шаље сигнал политичке стабилности.
„Главни сигнал нестабилности су преверемени избори. Влада ће до краја мандата наставити да реализује оно што је било у нашем програму“, најавио је Цветковић.
Према његовим речима, у предизборној кампањи појавиће се нове идеје, па ће грађани одлучити.
Избори би требало да буду расписани у законом предвиђеном року, прецизирао је Цветковић и предвидео да ће постојећа или слична коалиција бити у будућој Влади коју ће предводити ДС.
„На тај начин било би омогућено несметано спровођење исте политике“, рекао је Цветковић и подсетио да је актуелна Влада у току мандата била суочена са многим проблемима реформи и транзиције и то у време економске кризе.
Цветковић, међутим, после избора не очекује велику коалицију, јер „не види шта би други партнер могао да донесе“.
Упитан о регионалном представљању Приштине, Цветковић је одговорио да је основ за решавање тог питања Резолуција 1244.
Најављујући наставак преговора Београда и Приштине, Цветковић је, поводом референдума на северу Косова, пренео став Владе да је он непотребан.
„Сматрамо да је референдум непотребан, јер не би донео било какву корист. Истовремено, и барикаде су завршиле своју улогу и оне не би требало да постоје“, поручио је Цветковић.
Он сматра да би питање Косова требало решити пре него што Србија постане чланица ЕУ, јер такав проблем не може да се „увезе“ у Унију.
То је од инетреса за Европу, али и за нас, истакао је Цветковић, који дели мишљење да је међу грађанима дошло до пада евроентузијазма, али напомиње да је то најмање кривица ове Владе.
„Очекујем да добијемо статус кандидата, јер смо урадили све неопходно. И оно што је остало, биће урађено, али човек никада не може бити сигуран, јер се појављују разни интереси“, указао је Цветковић.
Према његовој оцени, због уласка у ЕУ биће нужна и промена Устава, али би до тога могло да дође за шест до седам година.
Говорећи о економској ситуацији, Цветковић је нагласио да ће, упркос благим знацима опоравка, и 2012. бити тешка година, првенствено због утицаја кризе.
„Ако и остваримо стопу раста бруто домаћег производа (БДП) од 1,5 одсто, то неће бити довољно да би обезбедили више радних места или побољшали стандард грађана“, изјавио је Цветковић.
Дефицит у буџету који се појављује у овој години на нивоу од 4,25 одсто БДП, према речима Цветковића, јесте једна од неколико мера фискалне политике којом се покушава ублажити криза.
Постоје, ипак, индикације да ће у овој години доћи до активирања неких инвестиција, нагласио је Цветковић и подсетио да је у 2011. Србија имала прилив директних страних инвестиција у износу од две милијарде долара.
Цветковић је указао да недавно усвајање буџета није било лако и предвидео да ће, после избора, доћи до његовог ребаланса.
„На ребаланс ће утицати два фактора. Први је што ће нова Влада имати другачије ресоре, а други је што ће имати прилике да донесе одлуку да ли је сагласна са концептом који је изложен у овом буџету или ће нешто другачије програмирати“, закључио је Цветковић.