Чеда Борисов косовски курс назвао највећом претњом Србији од 5. октобра
Влада још крчка нову декларацију о Космету, а Скупштина поводом ње већ подељена
- Декларација о Косову и Метохији, коју најављује Влада Србије, представља највећу претњу европској будућности земље од 5. октобра 2000. године, оценио Чедомир Јовановић `на невиђено`
- Да би радикали подржали владину декларацију о Косову и Метохији, морала би да садржи одредбе којима би се ван снаге ставили сви споразуми са Приштином, да се откаже гостопримство мисији Еулекс и да се преговарачки процес врати у Савет безбедности Уједињених нација, изјавио Александар Мартиновић
БЕОГРАД, (ФоНет) - Шеф посланичке групе Либерално демократске партије (ЛДП) Чедомир Јовановић оценио је да декларација о Косову и Метохији, коју најављује Влада Србије, представља највећу претњу европској будућности земље од 5. октобра 2000. године.
"Ради се о одбрани политике која је поражена и тога су свесни и они који пишу ту декларацију”, рекао је Јовановић, коментаришући изјаву потпредседнице Демократске странке Јелене Триван да је декларација у фази припреме и консултација, а да би о њој требало да се консултују и посланичке групе, пошто је усвоји влада.
Према његовим речима, ЛДП није гласала ни за један документ о Косову, због тога што се "од 2007. Косово злоупотребљава и постаје тужни изговор за оне који земљу воде".
"Србији је потребна декларација која ће водити рачуна о Србима који живе на Косову, а који су изведени на барикаде и таоци су немоћи власти да промени курс друштва који је осуђен на неуспех", сматра Јовановић.
Према његовим речима Србији је потребна декларација о Косову која је окренута будућности и говори о спремности друштва за промене које су предуслов нормалног живота и изградњи нормалних односа, регионалних односа, нових односа Срба и Албанаца, Београда и Приштине.
Посланик Демократске странке Србије (ДСС) Слободан Самарџић рекао је да ће се посланици те странке можда одазвати на разговоре, ако буду позвани.
"Ако нас буду позвали на разговоре, можда ћемо се и одазвати, видећемо, али ту је и наша декларација. Наши ставови су и њима јасни, могуће кад их виде да нас неће звати, а могуће је да ће нас и звати ако су, читајући декларацију коју смо поднели, можда наишли на неки интересантан став који им је прихватљив“, рекао је Самарџић.
Заменик шефа посланичке групе Српске радикалне странке (СРС) Александар Мартиновић подсетио је да су радикали подржали све резолуције и декларације о Косову и Метохији.
Александар Мартиновић
Према његовим речима, да би радикали подржали владину декларацију о Косову и Метохији, која је још у фази припреме, морала би да садржи одредбе којима би се ван снаге ставили сви споразуми са Приштином, да се откаже гостопримство мисији Еулекс и да се преговарачки процес врати у Савет безбедности Уједињених нација.
Посланик Српског покрета одбове Александар Југовић рекао је да његова странка неће подржати тај докумет, ако владина декларација о Косову буде иста као извештај који је поднела скупштинском одбору за Косово и Метохију.
Он је додао да то неће значити ускраћивање „подршке влади, већ ће представљати помоћ влади да настави са процесом европских интеграција“.
Чекамо текст декларације, али да би је подржали, она мора да „представља раскид са свим досадашњим политикама и декларацијама о Косову“, рекао је Југовић.
Он је додао да би Срби са севера требало да уклоне барикаде, да се обезбеди слобода кретања међународним снагама, да се верификују сви договори на релацији Београд -Приштина - Европске унија и да се настави дијалог.