„Албанска граница“ и на свим прелазима према Србији?
ИЗЈАВА ДИРЕКТОРА КОСОВСКЕ ЦАРИНЕ
НАИМА ХУРУГЛИЦЕ
- За Приштину је прихватљиво интегрисано управљање царином јер је то европски модел који користе и неке администрације у Европској унији, а ми га већ примењујемо на границама са Македонијом и Албанијом, изјавио Хуруглица
- То је, како је реако, модел у коме нема дупле контроле, него једна страна врши контролу улаза робе и људи у једну земљу, а друга врши контролу улаза у другу земљу
- На питање - да ли би такав модел био примењиван само на Јарињу и Брњаку, или и на осталим прелазима - Хуруглица нагласио да ће, уколико се прихвати модел интегрисаног управљања, бити примењиван на свим прелазима са Србијом, али да ће о томе коначну одлуку донети Влада Косова
ПРИШТИНА, (ФоНет) - Интегрисано управљање царином које предвиђа заједнички рад царинских и пограничних службеника са Косова, из Србије и Еулекс је прихватљиво, побољшало би контролу и олакшало кретање људи и робе, изјавио је директор косовске царине Наим Хуруглица.
Хуруглица је у изјави КиМ радију рекао да је интегрисано управљање европски модел који користе и неке администрације у Европској унији (ЕУ).
Смисао тога је, наводи он, повећана контрола свега што се дешава на границама, а један од захтева ЕУ земљама западног Балкана, које желе да се прикључе ЕУ, је да на границама примењују овакав модел.
„Не видим ништа лоше у таквом начину контроле граница. То би повећало могућност контроле, а такоће омогућило би људима да без задржавања прелазе преко тих граница“, рекао е Хуруглица.
На питање да ли би такав модел био примењиван само на Јарињу и Брњаку, или и на осталим прелазима, он је навео да ће, уколико се прихвати модел интегрисаног управљања, бити примењиван на свим прелазима са Србијом, али да ће о томе коначну одлуку донети Влада Косова.
„Овакав систем већ примењујемо на границама са Македонијом и Албанијом. Гради се још један прелаз са Македонијом који је под истим техничким аранжманом, значи нема дупле контроле, него једна страна врши контролу улаза робе и људи у једну земљу, а друга врши контролу улаза у другу земљу“, рекао је Хуруглица.
Када је реч о српској страни, ако се овај модел буде примењивао то ће важити на свим граничним прелазима, али опет, о томе ће влада одлучивати.
Пободом гужви на административном прелазу Мердаре, он је рекао да су веће на српској страни и да су настале, делимично због контроле камиона, али и због барикада на северу и преусмеравања саобраћаја на прелазе Мердаре или Бела Земља.