Алармантно стање у свим психијатријским болницама
ПРИЗНАЊЕ МИНИСТРА ЗДРАВЉА ЗОРАНА СТАНКОВИЋА
- У Топоници на форензичкој психијатрији на 80 болесника ради један медицински техничар и један неквалификован радник, док у болници у Смедеревској Паланци на 40 лежећих болесника нема дежурног лекара
- У Ковину је пре извесног времена умро болесник који је 44 године боравио у тој здравственој установи
БЕОГРАД, (ФоНет) - Министар здравља Србије Зоран Станковиæ изјавио је, после састанка са председницом Скупштине Србије Славицом Ђукић Дејановић и директорима специјалних болница за психијатријске болести у Србији, да је „стање у психијатрији и лечење психијатријских болесника алармантно“.
Станковић је, на конференцији за новинаре, у Специјалној болници за психијатријске болести „Др Лаза Лазаревић“ у Падинској скели, рекао да смештајни капацитети свих болница потичу још из прошлог века, а улагања у те установе су била минимална.
Он је рекао да су услови живота и рада, не само за болеснике, него и за здравствене раднике на веома ниском нивоу.
„Опремљеност тих установа и болница, како интендантским, тако и медицинским апаратима и средствима је недовољна, она су застарела и неадекватна“, навео је он.
Како је рекао, лекова који се преписују нема довољно, а и иновативна терапија није заступљена током лечења болесника.
Према Станковићевим речима, у Србији има око 5.000 постеља намењених лечењу психијатријских болесника, а „попуњеност постељног фонда је више од 100 осто“.
Он је рекао да су болнице преоптерећене и да раде у тешким околностима.
На пример, у Топоници, на форензичкој психијатрији на 80 болесника ради један медицински техничар и један неквалификован радник, док у болници у Смедеревској Паланци на 40 лежећих болесника нема дежурног лекара.
На питање новинара да ли су психијатријске болнице постале социјалне установе у које се смештају особе о којима породице неће да брину, Станковић је одговорио да је у питању геронтопсихијатрија и навео да им је директор болнице у Ковину рекао да је пре извесног времена умро болесник који је 44 године боравио у тој здравственој установи.
Он је рекао и да у психијатријским установама пацијенти бораве по 10, 20 и 30 година, као и да такве људе не могу да избаце на улицу.