Москва затражила да САД престану са оцрњивањем спољнополитичке линије Русије на Балкану
„НЕ НАМЕЋИТЕ БАЛКАНУ ДЕСТРУКТИВНИ ИЗБОР – ИЛИ СТЕ СА ЗАПАДОМ ИЛИ СА РУСИЈОМ”
- „Потпредседник САД Мајк Пенс је у Подгорици наступио са серијом антируских изјава, плашећи лидере западнобалканских земаља фантомском `руском претњом`. Чак је стигао до оптуживања Русије за покушаје насилног прекрајања граница у региону. Са жаљењем морамо да констатујемо да се Вашингтон све више срозава на ниво примитивних идеологизованих шаблона из времена Хладног рата који немају никакве везе са стварношћу”
- „САД и њихови савезници 1999. грубо прекршили међународно право и нелегитимно применили силу ради одвајања Косова од Србије. Под жестоким пресингом Вашингтона, Подгорица је 5. јуна 2017. оформила чланство Црне Горе у НАТО, супротно мишљењу већине грађана те земље. САД су заједно са ЕУ без устезања игнорисале вољу бирача Македоније, не дозволивши партији која је победила на изборима 11. децембра 2016. да формира владу”. Све у свему, ко се меша у унутрашње ствари и ко примењује силу на Балкану – Москва или Вашингтон?”
ЗВАНИЧНА Москва је званично позвала Вашингтон да престане са оцрњивањем и клеветањем спољно-политичке линије Русије на Балкану.
Министарство иностраних послова РФ се осврнуло на цео низ „антируских изјава потпредседника САД Мајка Пенса у Подгорици”:
„Потпредседник Пенс је тамо наступио са новом серијом антируских изјава, плашећи лидере западнобалканских земаља фантомском `руском претњом`. Чак је стигао до оптуживања Русије за покушаје насилног прекрајања граница у региону”.
У наставку је оценило: „Са жаљењем морамо да констатујемо да се Вашингтон све више срозава на ниво примитивних идеологизованих шаблона из времена Хладног рата који немају никакве везе са стварношћу”.
Министарство иностраних послова истовремено је упозорило америчку дипломатију и Белу кућу:
„Наметање балканским земљама отворено деструктивног избора `или сте са Западом или са Русијом` - неизбежно води расту напетости на европском континенту, дестабилизује ситуацију у региону и појединачним државама. Притом се још промиче теза о наводној безалтернативности уласка Југоисточне Европе у НАТО и гурају се пројекти засновани на непоштеној конкуренцији који чак противрече економској логици”.
Руска дипломатија је у овом контексту подсетила да су управо Сједињене Државе и њихови савезници 1999. грубо прекршили међународно право и нелегитимно применили силу ради одвајања Косова од Србије:
„Тако је створено још једно жариште конфликта у Европи. Под жестоким пресингом Вашингтона, официјелна Подгорица је 5. јуна 2017. оформила чланство Црне Горе у НАТО супротно мишљењу већине грађана те земље. САД су заједно са Европском унијом без устезања игнорисале вољу бирача Македоније, не дозволивши партији која је у тој земљи победила на изборима одржаним 11. децембра 2016. да формира владу”.
За овим је уследио закључак:
„Све у свему, ко се меша у унутрашње ствари (земаља региона) и ко примењује силу на Балкану – Москва или Вашингтон?”
Министарство иностраних послова РФ је подвукло: Русија поштује партнере и спремна је за заједнички и конструктивни рад, при поштовању интереса свих страна.