МИП РУСИЈЕ: Од изузетне је важности да сви строго поштуjу обавезе из Дејтонског споразума
„БРИТАНСКА СРЕБРЕНИЦА“ ТРЕБАЛО ДА БУДЕ ТРОЈАНСКИ КОЊ ЗА РАСТУРАЊЕ ДЕЈТОНА
- Очигледно је - наглашава се у изјави Министарства иностраних послова РФ - да је британски нацрт резолуције поводом 20. годишњице трагичних догађаја у Сребреници у представљеном облику био неприхватљив због своје политичке мотивисаности, неизбалансираности и погубног карактера по процес националног помирења у Босни и Херцеговини и уопште на Балкану
САВЕТ Безбедности УН размотрио је 8. јула британски нацрт резолуције поводом 20. годишњице трагичних догађаја у Сребреници. Руска Федерација гласала је против нацрта, уздржане су биле Ангола, Венецуела, Кина и Нигерија. Резултат: документ није усвојен.
Жао нам је што су Британци инсистирали на гласању, упркос нашим вишекратним упозорењима и забринутостима изнетим на адресу СБ УН из Балканске регије које се односе на то какве ће последице имати усвајање нацрта који има конфликтни потенцијал.
Очигледно је да је документ у представљеном облику био неприхватљив због своје политичке мотивисаности, неизбалансираности, погубног карактера за процес националног помирења у Босни и Херцеговини и уопште на Балкану.
Кривица за дешавања фактички се пребацивала искључиво на српску страну, без обзира на чињеницу да су и сами Срби постали жртве те трагедије.
Издвајање само једног од многобројних ратних злочина из тог доба - уз заборав осталих ратних злочина - апсолутно је неправомерно те би довело до продубљивања раскола у босанском друштву.
Узели смо такође у обзир одсуство консензуса у самој Босни и Херцеговини: ни парламент земље, нити чланови њеног Председништва нису могли да изграде јединствено мишљење о нацрту резолуције. То је додатно ојачало увереност у то да ће њено усвајање само повредити старе ране и наметнути балканским заједницама конзервацију међуетничке затегнутости уз удаљавање перспективе успостављања одрживог мира.
За време балканске кризе, регија је постала сведок мноштва различитих чудовишних злочина укључујући ратне злочине и злочине против човечности који су одузели животе људима различитих националности и вероисповести.
Доследно се залажемо за истрагу свих противправних аката, почињених у БиХ према свим етничким групама, укључујући Бошњаке, Србе и Хрвате с тим да сви злочинци сносе заслужену казну.
Руски представник за време заседања СБ предложио је у том тужном моменту минут ћутања у спомен свим жртавама тих трагичних догађаја у БиХ.
Данас је регија суочена са принципијелно важним задатком - да се постигне потпуни консезус и смиривање ситуациjе у БиХ.
У духу конструктивности, Русија је раније изнела на разматрање Савета Безбедности УН алтернативни нацрт резолуције који се темељи на потпуно другачијоj логици, који је усмерен ка будућности, који све све заинтересоване стране окреће према промовисању националног помирења, што бржем савладавању тешког наслеђа босанске трагедије.
Русија ће и даље улагати најенергичније напоре ради доследне реализације Дејтонског мировног споразума, чија се 20. годишњица обележава на крају ове године.
Од изузетне је важности да све стране строго поштуjу своје обавезе из Дејтонског споразума - посебна одговорност за то лежи на властима БиХ.
Спремни смо да ефикасно доприносимо даљој нормализацији ситуације на Балкану, изградњи тамо истинитог система колективне безбедности, и да доприносимо јачању климе поверења и сарадње.
(Изјава Министарства иностраних послова РФ поводом гласања у СБ УН o британском нацрту резолуције о трагичним догађајима у Сребреници у јулу 1995. године)