ЛАВРОВ ЗАПАДУ: Бавите се и уништавањем Југославије и Либије, а не само Кримом
НАЈВЕЋИ ЦЕХ ИЗБЕГЛИЧКЕ КРИЗЕ ТРЕБА ДА ПЛАТЕ ДРЖАВЕ
КОЈЕ СУ ДЕСТАВИЛИЗОВАЛЕ ЊИХОВЕ ЗЕМЉЕ
Сергеј Лавров
- Журба да се укине статус мањинских језика у Украјини - указао је Сергеј ЛАВРОВ - праћена је била антируским изјавама. Јарош (Дмитриј, лидер Десног сектора) рекао је крајем фебруара прошле године да Руси никада неће прихватити украјинску културу, да никада неће славити (украјинског националисту Степана) Бандеру, да се Руси не могу променити и да зато на Криму Руса не треба да буде, те да их треба или протерати или уништити, а нико од руских партнера на такве изјава није реаговао
БИРОКРАТСКИ приступ решавању проблема са избеглицама неће функционисати, пошто су узроци тог проблема - политички.
Ово је изјавио министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров током сусрета са замеником председника Европске комисије Кристалином Георгијевом.
„Праведност захтева да земље које сносе одговорност за започињање конфликата сносе већу одговорност за пружање хуманитарне помоћи“ - нагласио је он.
Георгијева се налази у Москви у својству копредседника Групе високог нивоа за хуманитарно финансирање УН.
„Срећни смо што можемо да поздравимо Групу високог нивоа за хуманитарно финансирање УН у Москви. Пред вама су веома одговорни задаци да припремите препоруке за Светски хуманитарни самит, који ће бити одржан 2016. године у Турској. Задаци анализе постојећег стања у сфери хуманитарне помоћи веома су сложени“ - истакао је шеф руске дипломатије.
„Јаз између потреба за хуманитарном помоћи и укупног броја људи којима је она потребна, с једне стране, и количине средстава за задовољавање њих потреба, с друге стране, стално се повећава - констатовао је Лавров.
„Наравно, постоји искушење да се просто погледа колико новца недостаје и предложи владама да издвоје додатна средства. Чуо сам да неко предлаже да се то учини обавезним - казао је руски министар. - Али, такав механички приступ неће функционисати. Ви то схватате по покушајима ЕУ да на сличан начин реши проблем с избеглицама“.
„У сваком случају, такав приступ овде не може да функционише, зато што су корени проблема - политички“ - додао је Лавров.
По његовим речима, политичка анализа постојеће статистике показује да огроман део оних којима је потребна хуманитарна помоћ чине - жртве различитих конфликата. „Зато је веома тешко, када се посматра ситуација, избећи анализу узрока који су довели до додатног прилива избеглица“ - истакао је шеф руске дипломатије.
„Праведност захтева да земље које сносе одговорност за започињање конфликата сносе већу одговорност за пружање хуманитарне помоћи“ - нагласио је он.
Лавров је изразио спремност да допринесе раду Групе.
У периоду од јануара до септембра 2015. године број миграната који су дошли у европске земље износио је 351 хиљаду људи, од тога је готово 200 хиљада дошло бродовима преко Средоземног мора.
Посебан одјек у медијима тај проблем је добио након што су у камиону у Аустрији откривена тела више од 70 избеглица из Сирије. Ове године је, у покушајима избеглица да се докопају Европе, укупно погинуло 2,6 хиљада људи.
Према проценама стручњака, до краја године број миграната у земљама ЕУ могао би да се попне на милион људи.
Руски министар позвао је нешто касније данас Запад да посвети пажњу бомбардовању бивше Југославије, питању Косова и распаду Либије, а не само Криму.
„Што се тиче међународног права и пажње коју оно има у последње време, пре свега у вези са Кримом, желели бисмо да се наши западни партнери не мање ревносно односе и према другим случајевима који су се десили недавно у модерној историји“, рекао је Лавров а преноси ТАСС.
„Имам у виду бомбардовање једне земље чланице ОЕБС, конкретно - Југославију, и ситуацију са једностраним проглашењем независности Косова, без икаквих референдума. Нико ту није дизао глас нити питао зашто се то десило без референдума“, казао је руски министер иностраних послова.
Лавров је рекао да се Москва „доследно залаже за уважавање међународног права у пуном капацитету, његових циљева и принципа“.
Шеф руске дипломатије је указао да су лидери националиста у Украјини пре годину дана отворено позивали на прогон или уништење Руса на Криму, али да Запад на то није реаговао.
„Журба да се укине статус мањинских језика у Украјини праћена је била антируским изјавама. Јарош (Дмитриј, лидер Десног сектора) рекао је крајем фебруара прошле године да Руси никада неће прихватити украјинску културу, да никада неће славити (украјинског националисту Степана) Бандеру, да се Руси не могу променити, и зато на Криму Руса не треба да буде, те да их треба или протерати или уништити“, указао је Лавров и додао да нико од руских партнера „на такве изјава није реаговао“.
Према његовим речима, и напад на Ирак изведен је под „отворено измишљеним изговорима“, а у случају Либије „грубо је злоупотребљен мандат УН“.
Русија не намерава да тражи од ЕУ укидање санкција, изјавио је Лавров након разговора са шпанским колегом Хосеом Мануелом Гарсијом-Маргалом.
„Ми нисмо разговарали о санкцијама, оне нису наш избор. Ми нећемо да тражимо нашим европским пријатељима било шта. Живот ће све довести у ред“, рекао је Лавров.
Санкције Русији „наносе велику штету шпанској економији“, која има велике губитке, посебно у сектору пољопривреде, рекао је шпански министар.
Гарсија-Маргал је рекао да не види основу за разговоре о проширењу санкција Русији сада када се споразуми из Минска поштују, а тешко наоружање повлачи са југоистока Украјине.
„Останак или уклањање санкција зависи од тога да ли стране поштују споразуме. Санкције не користе никоме“, додао је он.