Леонков: Украјинска армија би боље ратовала да није потчињена НАТО

ДЕО АМЕРИЧКИХ КОНГРЕСМЕНА СЕ ПРОТИВИ НОВОЈ ВОЈНОЈ ПОМОЋИ КИЈЕВУ ЈЕР ГУБИ

* Московски војни експерт Алексеј ЛЕОНКОВ: „Проблем Украјинаца је потчињеност НАТО који је сматрао да након операције Пустињска олуја у Ираку више није потребно извођење војних операција пуног обима. НАТО је увео концепт мрежноцентричног ратовања са борбеним дејствима мобилних батаљонско-тактичких и четно-тактичких група које су могле да побеђују у рату против „домородачких” армија, односно слабог непријатеља“

* „Ми смо се последњи пут озбиљно борили током Другог светског рата. Локални сукоби, које су после тога водили Совјетски Савез, а потом и Руска Федерација, укључујући Авганистан и Чеченију, нису били сукоби овог нивоа и размера. У Украјини су се сукобиле, наглашава ЛЕОНКОВ, две војске, једнаке по техничкој опремљености, али је једна од њих користила тактику мобилних група, док се друга вратила првобитној тактици озбиљног сукоба. То је пресудило“

___________________________________________________________

          ДЕО америчких конгресмена успротивио се новом пакету помоћи Кијеву због негативне прогнозе америчких обавештајних служби о контраофанзиви Оружаних снага Украјине.

          Ово је објавио The Washington Post  позивајући се на „информисане изворе“ према којима амерички обавештајци сматрају да украјинска војска неће моћи да дође ни до „кључног града Мелитопоља“.

          Разлозима неуспеха украјинске контраофанзиве баве се и у Кијеву и на Западу. Али своје виђење и московски војни аналитичар, уредник часописа „Арсенал отаџбине“ Алексеј Леонков.

          „Проблем Украјинаца је потчињеност НАТО који је сматрао да након операције Пустињска олуја у Ираку више није потребно извођење војних операција пуног обима. НАТО је увео концепт мрежноцентричног ратовања са борбеним дејствима мобилних батаљонско-тактичких и четно-тактичких група које су могле да решавају одређене задатке у рату против „домородачких” армија, односно слабог непријатеља.

          - Када је почела наша специјална операција, НАТО је претпоставио да ће, користећи такве групе, Оружане снаге Украјине лако пробијати у руску одбрану, изводити бочне маневре, концентрисати трупе у одређеним областима, извлачити се из окружења и тако даље. Али, када су се Оружане снаге Русије вратиле тактици Великог отаџбинског рата и изградиле слојевиту одбрану, све те тактичке групе су постале немоћне. Разлог је у томе што је ешалонирана одбрана способна да издржи офанзиву вишеструко надмоћнијих снага непријатеља.

          - Према америчким борбеним приручницима, за пробијање такве одбране потребно је концентрисати најмање троструку надмоћ у људству, војној сили и артиљерији, бар на неким деловима фронта. Још боље - шестоструку. Али, Украјинци то нису били у стању да обезбеде.

          - На то је утицао и недостатак подршке авиона и хеликоптера украјинским јединицама које су нападале. На потребној висини нису били ни украјинцски ситеми ПВО. Отуда, у збиру, велики губици, а у земљама НАТО ништа ново нису били у стању да смисле.

          - На Западу напросто немају одговор на систем одбране и борбене технике које ми користимо. А када ће имати – тешко је претпоставити. Крах украјинске контраофанзиве је пупчаном врпцом везан за доктрину НАТО да Оружане снаге Украјине треба да војску Русије третирају  као „домородачку“.

          - Они нису схватили главно, а ми смо радили на својим грешкама, опремили војску свим потребним, утренирали војнике који служе по уговорима, добровољце и мобилисане.

           - Ми смо се последњи пут озбиљно борили током Другог светског рата. Локални сукоби, које су после тога водили Совјетски Савез, а потом и Руска Федерација, укључујући Авганистан и Чеченију, нису били сукоби овог нивоа и размера. У Украјини су се сукобиле две војске, једнаке по техничкој опремљености, али је једна од њих користила тактику мобилних група, док се друга вратила првобитној тактици озбиљног сукоба. То је пресудило“, уверен је Леонков.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари