The Wall Street Journal: Сломио се економски модел који је Кину уздигао до статуса велике силе

ДО ПРЕ ПОЛА ГОДИНЕ АМЕРИ КУКАЛИ ДА ИХ КИНА ПРЕСТИЖЕ, А САДА ТВРДЕ – ДА ЗАОСТАЈЕ И ПРОПАДА

* Лист америчког крупног капитала тврди: Економски модел који је уздигао Кину до статуса велике силе је сломљен. У Кини се већ могу уочити знаци катастрофе. Кинеска се економија суочава са све већим јазом у односу на Сједињене Државе“

_________________________________________________________

          КИНЕСКИ 40-годишњи економски раст је успорен и могао би да уђе у тешку стагнацију због погоршања односа са Западом и презадужености фирми, пише The Wall Street Journal.

          Лист америчког крупног капитала чак тврди:

          „Економски модел који је уздигао Кину до статуса велике силе је сломљен. У Кини се већ могу уочити знаци катастрофе. Кинеска се економија суочава са све већим јазом у односу на Сједињене Државе и лошом демографијом“.

          The Wall Street Journal напомиње да би тренутна ситуација могла довести до краја дуге ере кинеског лидерства по темпу раста.

          У Вашингтону се до пре пола године „из гласа кукало“: Кина нас економски престиже, ускоро ће и војно, цео Запад је у опасности.

          Сада је, ево, „плоча“ окренута, па је кренуло: Кина је пред великим економским проблемима, више нам не дува за врат...

          Светска банка је пре неколико дана објавила ранг-листу земаља за 2022. годину према БДП-у по паритету куповне моћи. Кина је у њој заузела друго место, иза Сједињених Држава.

          Друго и треће место држе Инадија и Јапан.

           Русија је на петом месту, а Немачка на шестом.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари