Ердоган: Бернс и Наришкин постигли договор да САД и Русија не користе нуклеарно оружје
ВОЈНО-ДРЖАВНИ ВРХ САД КРЕЋЕ У ОБИМНУ МОДЕРНИЗАЦИЈУ НУКЛЕАРНОГ АРСЕНАЛА
Америчка морнарица треба да добије најмање 12 стратешких
подморница класе Columbia које ће заменити подморнице Ohio
* Председник Турске: И ми желимо да их `натерамо` да остану у блиском контакту и да се чешће окупљају. Новом светском рату не треба дати ни једну једину шансу
*Стратешки бомбардери B-52, након дубоке модернизације, остаће у употреби најмање до 2050. године. Биће коришћени за лансирање нуклеарних ракета дугог домета, укључујући и хиперсоничне. Стратешки бомбардери В-21 Rider, који су у развоју, у потпуности ће заменити тренутну флоту стелт-стратешких бомбардера В-2А Spirit. Укупно ће бити купљено најмање 100 нових авиона
* Према последњој верзији нуклеарне стратегије САД, америчка авијација ће добити нове нуклеарне пројектиле способне да разарају добро утврђене и подземне објекте. Главни носилац нуклеарних бомби В61-12 биће ловац пете генерације F-35А. Он ће у тој улози заменити застарели F-15Е
_________________________________________________________
ПРЕДСЕДНИК Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да су се Русија и САД договориле у Анкари да не користе нуклеарно оружје.
Открио је да је информације од договору који су постигли шеф руске Спољне обавештајне службе Сергеј Наришкин и шеф ЦИА Вилијам Бернс добио од шефа своје (турске) обавештајне службе. И додао:
„По договору, ни САД ни Русија неће покушати да употреби нуклеарно оружје. И ми желимо да их `натерамо` да остану у блиском контакту и да се чешће окупљају. Новом светском рату не треба дати ни једну једину шансу“.
Заменик портпарола Стејт департмана Ведант Пател изјавио је да се у Анкари разговарало о вероватним последицама употребе нуклеарног оружја.
Бела кућа је саопштила да је састанак Бернс-Наришкин у функцији одржавања „канала комуникације“ између САД и Русије.
Нагласила је да није било никаквих преговора о нагодби поводом Украјини.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да је иницијатива за преговоре потекла од америчке стране.
У јавној верзији нове америчке нуклеарне стратегије наводи се да ће након дубоке модернизације, стратешки бомбардери B-52 остати у служби најмање до 2050. године. Биће коришћени као ваздушне платформе за лансирање савремених и напредних нуклеарних ракета дугог домета, укључујући и хиперсоничне.
Руски ракетни систем "Бастион" у моменту
лансирања крстареће ракете
Стратешки бомбардери В-21 Rider, који су у развоју, у потпуности ће заменити тренутну флоту стелт-стратешких бомбардера В-2А Spirit. Укупно ће бити купљено најмање 100 нових авиона.
Према Стратегији, америчка авијација ће добити нове нуклеарне пројектиле способне да разарају добро утврђене и подземне објекте. Главни носилац нуклеарних бомби В61-12 биће ловац пете генерације F-35А. Он ће у тој улози заменити застарели F-15Е.
Америчка морнарица треба да добије најмање 12 стратешких ракетних подморница класе Columbia које ће заменити подморнице класе Ohio.
Америчка нуклеарна бомба В-61
Биће опремљене ракетама Trident II које су у употреби од раних 1990-их. Биће модернизоване и са продужењем века трајања и опремљени надограђеним бојевим главама W88 Alt 370 снаге 470 килотона.
Копнене шахтне интерконтиненталне ракете Minutement III Пентагон ће постепено заменити новим Sentinel са W87-0 и W87-1 бојевим главама. Њихов број ће држати на нивоу од 400 јединица.
Стратегија је предвидела одустајање од најамбициознијег пројекта из времена Доналда Трампа – од развоја подморничке крстареће ракете дугог домета SLCM-N.