Сивков: Украјинци су код Балаклеје направили грешку због које су Немци изгубили Курску битку
РУСИ НА СЕВЕРНИ ФРОНТ ХЕЛИКОПТЕРИМА ПРЕБАЦУЈУ ТРУПЕ И ТЕШКО НАОРУЖАЊЕ
* Московски војни експерт Константин СИВКОВ, потпредседник Академије ракетних и артиљеријских снага: Кијев је у борбу за Балаклеју и Купјанск бацио своје најбоље јединице, али ће оне за највише 7-10 дана постати мета и жртва наше контраофанзиве. Да их наши наису навукли да помисле да смо слаби и да крену напред, да изађу из својих утврђења, са њима би било много теже него сад кад су на отвореном
____________________________________________________
УКРАЈИНСКИ контраудар северозападно од Харкова резултирао је преузимањем контроле над делом града Балаклеја (вероватно половином) и продирањем са два `клина` у територију која је последних месеци под руском контролом.
Највише према граду Купјанску који је важно железничко чвориште (и за снабдевање руских јединица које држе северни фронт, све до Славјанска и Краматорска).
У Кијеву и на Западу су пожурили да ово прогласе за најаву даљих украјинских напредовања. Неки и за почетак преокрета на фронтовима.
Од тога, у најмању руку, неће бити ништа.
Донбаски ратни извештач Јевгениј Подубни јавља да је руска војска ваздушним мостом у околину Купјанска пребацила појачања и велику партију оружја, укључујући оклопна.
Министарство одбране РФ потом је објавила да је у „зону операција“ пребацило тешке бацаче пламена ТОС-1А Солнцепек.
Озбиљни московски војни експерт Константин Сивков, потпредседник Академије ракетних и артиљеријских снага, процењује да ће се украјинска офанзива лоше завршити по кијевску хунту:
„Већ се стварају повољни предуслови за наш контранапад већих размера. Наше трупе ће прећи у офанзиву отприлике у наредних десет дана. Украјина је у продор укључила своје најбоље снаге које ће саме убрзо постати мета“.
Сивков овако објашњава – због чега:
„Кијев је у борбу за Балаклеју и Купјанск бацио своје најбоље јединице, али ће оне за највише 7-10 дана постати мета и жртва наше контраофанзиве. Наши су их навукли да крену напред, да изађу из својих утврђења. Сада су на отвореном и биће сабијане у тзв. ватрене џаковима и у њима уништаване. Да су остале на – са њима би било много теже.
Константин Сивков
Све је, сматра Сивков, доста слично чувеној бити код Курска за време Другог светског рата.
- Тада су се Немци тенквским клиновима зарили у наше одбране линије. Убро су схватили да су се подметнули под нашу унакрсну артиљеријску ватру. У тој бици су учествовали са укупно 6.000 тенкова. Огроман број су изгубили. Тада је почела офанзивна операција совјетских трупа“.
Војни аналитичар Михаил Онуфриенко је резервисанији у прогнозама, али не искључује могућност руског контраудара:
„Неће га бити у наредна три дана. Наш десант транспортним хеликоптерима указује да тамо још немамо довољно војске. Колика појачања ће бити потребна тешко је рећи јер и Украјинци на тај део фронта шаљу нових неколико механизованих бригада“.