Хоће ли Русија обарати америчке „Аваксе“ и сателите који наводе на циљ ракете бацача HIMARS?
ТИ БАЦАЧИ ИСПОРУЧЕНИ КИЈЕВУ ИМАЈУ РАКЕТЕ ДОМЕТА 120 КМ, АЛИ МОГУ ИМАТИ И 300-500 КМ
Амерички вишецевни ракетни бацач HIMARS
* Испорука Кијеву ракета дугог домета које могу да стигну бар до Смоленска, па чак и до Московске области, питање је времена јер ће Американци свакако желети да нанесу што више штете Русији
* Посланица Бундестага Севим ДАГДЕЛЕН: Испоруке тешког наоружања Украјини од стране западних земаља повећавају ризике почетка Трећег светског рата
_________________________________________________________
БРИТАНСКИ колумниста и експерт Џек Бакби – у тексту написаном за 19FortyFive – оценио је уништавање вишецевних ракетних система HIMARS и складишта противбродских ракета Харпун у Одеси лоша вест за НАТО.
Бакби је навео да су САД Украјини већ послале осам таквих бацача и да ће Кијев ускоро добити још четири.
Бакби сматра да је руско уништавање HIMARS –а и Харпуна, који су најбољи западни ракетно-артиљеријски, „тужна вест и за Украјину“.
Руско Министарство одбране саопштило је да су његове снаге HIMARS близини Красноармејска у Доњецкој Републици.
Испоруке тешког наоружања Украјини од стране западних земаља повећавају ризике почетка Трећег светског рата – упозорила је посланица Бундестага Севим Дагделен.
Према Дагделен, две трећине Немаца је забринуто због тога.
„Циљ САД је дугорочно ослабити Руску Федерацију, а да би се то постигло, Запад је спреман за десетине хиљада смрти и безграничне патње милиона, као и за уништење Украјине“, рекла је немачка посланица.
Војни аналитичар и колумниста Лиам Доиле је 29. априла у чланку за Дејли експрес оценио да би Немачка, Велика Британија и Сједињене Државе могле прве да нападну Русију у случају заоштравања светских тензија, чиме би покренуле Трећи светски рат.
Испорука HIMARS-а има још злослутнију позадину.
Ти вишецевни ракетни системи имају домет до 120 км (као руски Смерч), али су нешто мањег калибра.
Американци Кијеву (за тај систем) могу испоручити и ракете домета триста или чак пет стотина километара, али се засад уздржавају.
Међутим, HIMARS је истовремено и прецизно оружје. Његове ракете могу бити навођене на циљ помоћу GPS.
Пошто САД обезбеђују Украјини и обавештајне податке и означавање циљева преко својих извиђачких авиона, као и коришћењем система сателита, САД под маском ракетних бацача Украјину снабдевају високо- прецизне ракетама кратког домета.
Украјинци су почели да користе HIMARS за ударе по руским складиштима муниције и командним местима.
Американци су им разрадили и тактику: засједно са две HIMARS-пројектила почели су да истовремено лансирају по неколико тактичких ракета Точка-У и/или старих совјетских пројектила за бацаче. Задатак тих пројектила је да преоптерете руски систем ПВО и обезбеде HIMARS-има продор до циља.
Испорука високопрецизних ракета дугог домета Украјини значиће прелаак црвене линије.
Украјина то оружје не може ефикасно да користи без директне америчке асистенције. Односно, САД су већ ушле у отворену оружану конфронтацију са Русијом.
Пошто су HIMARS знатно повећали ефикасност украјинске артиљерије, Русија ће морати да гађа више циљева и да повећа број пројектила у по плотуну.
Ако Американци почну да снабдевају Украјину својим најновијим ПВО системима, као што захтева Зеленски, број ракета у руским плотунима ће морати да се додатно повећа.
Главни извор опасности за Русе је то што амерички системи за навођење остају ван зоне могућег узвратног удара.
Испорука Кијеву ракета дугог домета које могу да стигну бар до Смоленска, па чак и до Московске области, питање је времена јер ће Американци свакако желети да нанесу што више штете Русији.
Сходно томе, Русија ће се у блиској будућности суочити са проблемом уништавања америчких „Авакса“ који делују у зони сукоба, и потребом за могућим ударима на америчку сателитску групацију како би се бацачи HIMARS лишили високе прецизности.
У ствари, ситуација је на ивици директне, иако још увек ограничене, конфронтације Русије са Сједињеним Државама.
Региструјте се на нашем Telegram каналу: https://t.me/faktorga