У Јужној Африци жене пред добијањем права да имају више мужева
ИНИЦИРАНА ПОЛИАНДРИЈА ИЗАЗВАЛА БУРНУ ПОЛЕМИКУ – ПОЛИГАМИЈА ВЕЋ У ЗАКОНУ
* Професор Колис МАЧОКОА: „Афричка друштва нису спремна за истинску равноправност. Ми не знамо шта да радимо са женама које не можемо да контролишемо"
* Противници су уверени да је то супротно афричкој традицији и да ће потенцијално створити кризу самоидентификације код деце која неће знати ни чије ће презиме носити
_____________________________________________________
ЈУЖНОАФРИЧКО Министарство унутрашњих послова предложило је озакоњење полиандрије, облика породичних односа у којима једна жена може имати више мужева.
Идеја је изазвала живу јавну полемику.
Породични закон у Јужној Африци један је од најлибералнијих на свету. У тој земљи су легализовани и хомосексуални односи и полигамија - породица у којој један мушкарац има неколико жена.
Присталице предлога тврде да се ради о стварној родној равноправности.
Полиандрија ће спасити породицу за мушкарце који пате од импотенције или неплодности - други мушкарци ће преузети одговорност за задовољство жене и зачеће.
Противници су уверени да је то супротно афричкој традицији и да ће потенцијално створити кризу самоидентификације код деце која неће знати чије ће презиме носити.
Отворило се и питање: да ли ће супруга морати да плати откупнину за своје мушкарце.
Муса Мселеку са својим супругама
Професор Колис Мачокоа специјалиста за ово питање наглашава:
„Афричка друштва нису спремна за истинску равноправност. Ми не знамо шта да радимо са женама које не можемо да контролишемо."
Мачоко је истраживао полиандрију у својој земљи рођења - суседном Зимбабвеу.
Разговарао је са 20 жена и њихових 45 ко-мужева:
„Полиандрија, зато што је одбацују делови друштва, била је приморана да пређе у илегалу. Тајновитост је слична оној код масона. Кад се суоче са неким кога не познају или коме не верују, они чак и поричу да такав брак постоји. Све из страха од одмазде и прогона“, рекао је он.
Према његовим речима, жена има моћ да одстрани ко-мужа ако верује да дестабилизује њене друге везе. Неки мушкарци су на статус ко-мужа пристајали из љубави, а неки због неплодности - да би жена могла да има децу.
Међу противницима полиандрије је и лидер опозиционе Афричке демохришћанске странке (АЦДП), велечасни Кенет Мешое, који сматра да би она „уништилоадруштво".
„Доћи ће тренутак кад ће неки од мушкараца рећи: 'Проводиш највише времена са тим мушкарцем, него са мном' - и доћи ће до сукоба између те двојице мушкараца", додао је он.
Лидер Исламске партије Ал Џамах Ганијеф Хендрикс је рекао:
„Можете да замислите, кад се роди дете, да ће бити потребно много више ДНК тестова да се установи ко је отац."
Бизнисмен и телевизијска личност Муса Мселеку - који има четири супруге - међу онима је који се најгласније противе полиандрији.