Турска ставила вето на могуће акције НАТО против Белорусије
ЈЕДАН ОД РАЗЛОГА СУ И ЛИЧНЕ СИМПАТИЈЕ ИЗМЕЂУ ЛУКАШЕНКА И ЕРДОГАНА
* Белорусија је та Турску важна транспортна територија, али је сигурно да Анкара блокадом појачава своје адуте унутар западне војне Алијансе
* Директор московског Руског савета за међународне послове Андреј КОРТУНОВ: „Белоруски вето“ за Анкару је превентивни корак који јој омогућава да из одбране поводом С-400 пређе у напад и да још добије и захвалност за уступке
_____________________________________________________
ТУРСКА је блокирала усвајање изјаве НАТО о „практичним акцијама према Белорусији“ поводом принудног слетања авиона компаније Ryanair у Минску са хапшењем Романа Протасевича преко чијих сајтова су Американци и Пољаци дириговали покушајем обојене револуције против Александра Лукашенка.
Како је објавио The Washington Post, Турска је искористила вето да блокира било какву практичну [НАТО] акцију против Минска.
Московски политички експерт Андреј Кортунов, који је прво подсетио да је Белорусију важна транзитна територија, оценио је:
„Анкара таквим стајањем на страну Минска добија адуте за даље преговарање са земљама лидерима унутар НАТО. Можда планира да тако издејствује уступке од Алијансе у другим областима које су јој важне. То је турска стандардна пракса. Турци имају посебне позиције поводом многих спољнополитичких питања “, рекао је Андреј Кортунов који је директор Руског савета за међународне послове.
Указао је да питање испоруке руских система С-400 Турској још није решено:
„НАТО је тиме незадовољан. А не треба губити из вида ни да многи интереси Турске излазе изван оквира, што доводи до конфронтације са другим чланицама алијансе“.
Турска је 2019. године била ставила вето на план НАТО-а да „заштити“ земље Источне Европе од Русије. Тада је тражила да земље Алијансе курдске Народне самоодбране које делују у Сирији прогласе за терористичке.
Анкара је тада такође захтевала од НАТО да јој пружи политичку подршку за војне операције против јединица Курдистанске радничке партије (ПКК) које делују на турском југоистоку.
Међутим, 2020. Турска је повукла тај вето, чиме је деблокирала планове НАТО.
„Белоруски вето“ – уверен је Кортунов - за Анкару је превентивни корак који јој омогућава да из одбране поводом С-400 пређе у напад и да још добије и захвалност за уступке.
Између лидера две земље - Реџепа Тајипа Ердогана и Александра Лукашенка – постоји и лична симпатија.