Холандија из личних карата избацује ознаке за мушки и женски пол – M и F

ОЗНАКА ПОЛА ДРЖАВЉАНА „ЗЕМЉЕ ЛАЛА“ ЗАСАД ОСТАЈЕ САМО У ЊИХОВИМ ПАСОШИМА

* У пољима о полу биће само – крстићи. Досад су их стављали само људи који се нису били одлучили ког су пола - трансродне особе. Али, одједном се испоставило да ти крстићи вређају њихова осећања, па ће се зато крстићи користити за све. Потом ће и поља у која су уношени -нестати

* Ширење бројности трансродних људи генерише различите правне сукобе.  Да ли им требало дозволити приступ женским тоалетима, саунама и свлачионицама? Како да се баве спортом? Треба ли, на пример, да играју фудбал у мушкој или женској лиги?

* Да ли мушкарац који себе проглашава женом има право да буде  са женама у болничкој соби, хостелу или затворској ћелији?

* У Холандији је 2013. усвојен закон према којем је постало могуће пред судом затражити промену пола са једноставном потврдом лекара у којој пише да пацијент не признаје свој пол. Није више обавезна хируршка промена гениталија

________________________________________________________________________

       Аутор: Викторија НИКИФОРОВА

       ХОЛАНДИЈА планира да до 2024. године потпуно укине спомињање пола у личним картама.

       Истовремено се шири и појачава пропаганда да укине секс као такав.

       Како овај наизглед формални потез може утицати на општу перцепцију Европљана о сексуалним и социјалним нормама?

       Холандска либерална јавност одлуку о уклањању пола и личним картама слави као још један тријумф крајње бучне мањине тамошњих трансродних особа.

       Рубрика „пол“ остаће у пасошима холандских држављана.

       У личним картама засад неће бити уобичајених M или F у пољима о полу, већ само – крстићи.

       Досад су их стављали само људи који се нису били одлучили ког су пола - трансродне особе. Али, одједном се испоставило да ти крстићи вређају њихова осећања, па ће се зато крстићи користити за све. Потом ће и поља у која су уношени -нестати.

       „Одлично је што је влада престала да региструје шта имамо у гаћама“, рекао је Бранд Бергоувер, шеф холандског покрета Трансгендер Унион.

       Холандија је била прва земља на свету која је легализовала геј бракове након што је легализовала марихуану. Убрзо након тога, донела је и одлуку о легализацији трансродних особа.

       Међутим, у почетку је за званичну промену пола било потребно консултовати се са лекарима, под њиховим надзором проћи хормонску терапију и операцију за промену гениталија, па тек након тога ићи на суд са захтевом за издавање потврде о промени пола.

       У Холандији је 2013. усвојен закон према којем је постало могуће пред судом затражити промену пола са једноставном потврдом лекара у којој пише да пацијент не признаје свој пол.

       Судови су аутоматски задовољавали такве захтеве. То је  био прави тријумф сексуалних мањина. Холандија се нашла у самом врху земаља са највише ЛГБТ пријава. Број трансродних људи је нагло порастао.

       Пре 2014. је око 80 људи мењало пол годишње, а отада - више од 700 сваке године.

       У Холандији је број трансродних људи најстрожа тајна.

       Поучна је и ситуација у Великој Британији где је недавно разговарано о могућности промене пола искључиво на захтев, без икаквих операција.

       У тој земљи је од 2017. у затворима било је 125 трансродних особа. Њих 60 осуђено је на дуге казне због сексуалних напада. Половина од тих 60 била је у затвору због злостављања деце.

       Захтевајући промену пола, ти криминалци су планирали пресељење у женске затворе, где су услови били много лакши, а окружење пријатније.

       У обе земље велика већина мења мушки полу у женски.

       Ширење бројности трансродних људи у друштву генерише различите правне сукобе.

       Да ли би им требало дозволити приступ женским тоалетима, саунама и свлачионицама?

       Како да се баве спортом? Треба ли, на пример, да играју фудбал у мушкој или женској лиги?

       Да ли мушкарац који себе проглашава женом има право да буде  са женама у болничкој соби, хостелу или затворској ћелији?

       Шта ако бивши мушкарац иза себе већ има оптужбе за силовање?

       Такође није јасно како регулисати комуникацију бившег мушкарца са децом и малолетницима уколико одлучи да заради додатни новац у школи или дечјем кампу?

       У Холандији је новопеченој жени-фудбалеру дозвољено да игра у мушком фудбалском тиму највишег ранга.

       После свега, у тој земљи се већ отворило питање: није ли крајње време да се заштите „биолошке жене“?

       Међутим, предност је на страни сексуалних мањина.

       У Холандији се већ тестирају најбизарнији модели друштвених односа, који су у блиској будућности осмишљени тако да особу претворе у неку врсту асексуалног, анационалног и непородичног, атомизованог бића, параноично обузетог сексуалном различитошћу и самоубиством.  

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари