Кина и Иран су победници у 10-годишњем рату Америке са „глобалним тероризмом“
Руски спољнополитички експерт Михаил Ростовски упозорио Запад
- Победа Пекинга и Техерана и јесте у томе што у том обрачуну не учествују
- Иран и Ирак су осам година ратовали. Економије те две земље претрпеле су 500 милијарди долара штете... Америка је 2003. уништила режим Садама Хусеина. Резултат: Ирак, који је био непомирљиви непријатељ Ирана, све брже се претвара у државу засвисну од Техерана
- За разлику од Техерана, Кина није намамила Американце ни у какву лукаву ступицу. Она се само бавила својим послом – док су се САД бавиле својим и за десет протеклих година на борбу са светским тероризмом потраћиле два билиона долара
- Могу само да поновим процену познатог економисте Џерарда Лајонса: у протеклој деценији три главне речи у свету нису биле „рат са терором“ него „made in China“
АМЕРИКА се већ десет година `рве` са светским тероризмом. А том `рвању` се – упркос ратовима у Ираку и Авганистану и смрти осаме и Бин Ладена – крај још не види.
Међутим, прелиминарни билан се већ види: у САД са глобалним тероризмом засад побеђују – Иран и Кина! Неко ће поставити питање: па како то може бити, кад Техеран и пекинг у том обрачуну уопште и не учествују?! Мој одговор је: њихова победа и јесте у томе што у том обрачуну не учествују!
Још неколико векова пре наше ере, велики кинески војни стратег Сун Цу је поучавао: „Сто пута ратовати и сто пута победити – то није врхунац ратне вештине. Покорити тућу армију без борбе – то је врхунац ратне вештине“. Природно, ни Иран ни Кина нису ни близу тога да покоре америчку армију. Само, њима то и није потребно. Американци за Иран сами ваде кестење из ватре“.
ОПОМЕНА КРАЉА АБДУЛЕ
Иран и Ирак су осам година ратовали. Економије те две земље претрпеле су 500 милијарди долара штете... Америка је 2003. уништила режим Садама Хусеина. Резултат: Ирак, који је био непомирљиви непријатељ Ирана, све брже се претвара у државу засвисну од Техерана. Режим нурија Ал-Маликија држи се на америчким `бајонетима`. Али, да ли је он искрени пријатељ САД?
Ево шта је о томе – саветнику председнику САД Џону Бренану - рекао Саудијски краљ Абдула:“ Не верујем томе човеку. Он је ирански агент. Он је врата Ирака отворио иранском утицају“.
А Кина? Она, за разлику од Техерана, није намамила Американце ни у какву лукаву ступицу. Она се само бавила својим послом – док су се САД бавиле својим.
КИНА НАЈВЕЋИ ИЗВОЗНИК
За десет протеклих година Америка је на борбу са светским тероризмом потраћила два билиона долара. То је сума од које се заврти у глави. Јер: сви приходи америчког федералног буџета у 2010. били су два билиона и 162 милијарде долара.
Док су Американци ловили Бин Ладена, Кина је мирно развијала своју економију и модернизовала оружане снаге. И: Кина је данас највећи извозник у свету. Кина је највеће светско тржиште аутомобила. Пекинг је, а не Вашингтон, највећи трговински партнер Бразила. Могу стога само да поновим процену познатог економисте Џерарда Лајонса: у протеклој деценији три главне речи у свету нису биле „рат са терором“ него „made in China“.
Ето, Сун Цу уопште није био глуп! Зар не?