BLOOMBERG: Вашингтон спрема санкције против нових руских банака
БЕЛА КУЋА ПРИЗНАЈЕ ДА БИ ТАЈ ПОТЕЗ ДОНЕО „ЗНАЧАЈНУ ЕСКАЛАЦИЈУ” И ОШТЕТИО ЕУ
- Амерички експерт Пол КРЕЈГ РОБЕРТС: Русија је преко украјинске кризе ушла у конфликт са у САД владајућом неоконзерватином идеологијом која подразумева светску хегемонију и доживљавање себе као ексклузивне земље
АМЕРИЧКЕ власти разматрају могућност да једној или више руских банака ограниче доступ тржишту капитала ако устаници на истоку Украјине не буду поштовали примирје – објавила је агенција Блумберг.
Позвавши се на двојицу функционера администрације Барака Обаме, прецизирала је да је реч о могућој офанзиви „сепаратиста” у периоду до самита Европске уније заказаног за 19. март.
Неименовани функционери су агенцији признали да у том потезу постоји ризик: да би санкције против неколико руских банака представљале „значајну ескалацију ситуације” и да би то могло имати негативне последице и за економије Европе.
Зато ће Бела кућа – нагласили су – тај потез евентуално повући у координацији са ЕУ.
Амерички економиста и политиколог Пол Крејг Робертс је позадину овог и могућих нових потеза званичног Вашингтона објаснио чињеницом да је Русија преко украјинске кризе ушла у конфликт са у САД владајућом неоконзерватином идеологијом која подразумева светску хегемонију и доживљавање себе као „ексклузивне земље”.
„Сједињене Државе су се десет година бавиле ратовима на Блиском Истоку и организовањем обојених револуција. За то време је Владимир Путин довео Русију до економског и војног процвата и успешно учврстио њену независну спољну политику. Вашингтон је кренуо на Русију након што је њена дипломатија осујетила планове САД за упад у Сирију и за бомбардовање Ирана” – подвукао је Крејг Робертс.
Према његовим речима, САД су одавно припремале државни преврат у Украјини и то су уложиле око 5 милијарди долара: у НВО, у „васпитавање” политичара-националиста и у одгајање нацистичких елемената.
Вашингтон је намеравао да Русију отсече од црноморских војних база, али се радује – оценио је амерички експерт – и украјинској кризи јер јој она омогућава да Европу чврсто држи у својој орбити.
Ствари ће, по његовом мишљењу, бити решене дипломатски само уколико се ЕУ у спољној политици буде руководила интересима Европе, а не Вашингтона.