КАРТЕР: Ако се Путин не заустави - одговор САД не сме изостати

КЛЕПЕР ТВРДИ ДА СУ САЈБЕР-ПРЕТЊЕ ИЗ РУСИЈЕ ЗНАТНО ОЗБИЉНИЈЕ

НЕГО ШТО СУ САД ВЕРОВАЛЕ

Ештон Картер            

  • Шеф америчке обавештајне заједнице Џејмс Клепер предочио сенаторима да Министарство одбране Русије формира своју „сајбер команду која ће бити задужена за извођење офанзивних кибернетичких операција, укључујући сајбер пропаганду и убацивање хакерских програма у наперијатељске системе“

         САЈБЕР-претње из Русије знатно су озбиљније него што смо досад претпостављали - изјавио је Џејмс Клепер.

         Шеф америчке обавештајне заједнице, који је наступио у сенатском комитету за наоружање, у том говору је апеловао на амерички приватни бизнис да „затвори рупе у својим софтверским системима и заштити их од могућих напада извана“.

         Клепер је предочио сенаторима да Министарство одбране Русије формира своју „сајбер команду која ће бити задужена за извођење офанзивних кибернетичких операција, укључујући сајбер пропаганду и „убацивање хакерских програма у наперијатељске системе“.

         Американци су пре неколико дана објавили да ће формирати Комплексни центар за прикупљање података о сајбер-претњама и нападима.

         Мајкл Роџерс, директор NSA (америчке Агенције за националну безбедност чију је опасност по цео свет раскринкао Американац Едвард Сноуден), крајем прошле године је оценио: да Кина и још једна или две земље располажу техничким могућностима за сајбер-напад на Сједињене Државе. При том је прецизирао: да су Кинези и те једна-две земље  у стању да нападом на њене компјутерске системе искључе пола електричне мреже САД.

         Русију је данас поменуо и нови амерички министар одбране Ештон Картер. Он је у Сенату САД рекао: ако Владимир Путин  настави садашњу политику - одговор САД се не сме предуго чекати.

         Картер је тај „одговор“ описао овако: „Могућности Пентагона укључују мере активне одбране од надземних крстарећих ракета нестандардног домета, наношење узвратног удара по оружаним снагама противника у случају напада поморских крстарећих ракета и изравнавање противникових могућности за наношење удара по САД и нашим савезницима“.

         Војни експерти сврху свог овог Картеровог „показивања мишића“ виде овако:

          „Сједињене Државе су дужне да Русији јасно ставе до знања да себе неће моћи да осећа безбедном као сада уколико опет не постане спремна да уђе у бразду“.

         Пентагон сумњичи Русију да још од 2008. тестира крстареће ракете на чије држање (као ни САД) нема право. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари