Турска објавила ће уз помоћ Кине направити систем ПРО који неће бити интегрисан у NATO

ПОБЕДНИК ТЕНДЕРА КИНЕСКА ФИРМА CPMIEC

- НОВО МРШТЕЊЕ У ВАШИНГТОНУ И БРИСЕЛУ

Исмет Јилмаз

  • Биће постављено укупно 12 тактичких и тактичко-оперативних зенитно ракетних система

        ТУРСКИ министар одбране Исмет Јилмаз објавио је да ће Анкара Кини поверити формирање свог система противракетне одбране који ће бити независан од „кишобрана“ NATO.

        Јилмаз је претходно објавио да је Кина победила на тендеру који је његово министарство било расписало упркос мрштењима из врха алијансе и Вашингтона. При том је подвукао да је понуда кинеске Компаније по импорт и експорт производа прецизне машингорадње (CPMIEC) била најбоља.

        Турски министар је - замољен да то разјасни - недвосмислено рекао да будући систем ПРО неће бити интегрисан у NATO-вски.

        Утицајни турски лист Hurriyet - позвавши се на „високог функционера“ своје земље - објавио је да ће цео посао бити вредан више милијарди долара и да ће конкретне одлуке о куповини и инсталирању 12 кинеских зенитно-ракетних система уследити после 24. априла, након обележавања 100-годишњице геноцида Јермена у Османској империји.

        Претходни тендер - на којем су такође победили Кинези (CPMIEC) - Турска је била принуђена да поништи. Тада је амерички амбасадор у Анкари Френсис Ричиардоне чак јавно говорио од „напетости“ у односима две земље.

        Потпредседник руске Академије за геополитичке проблеме Константин Сивков оценио је да Турска уз помоћ Кине формира систем противракетне одбране „тактичког и оперативно-тактичког радијуса“.

        Избором Кине, уверен је Сивков, Анкара је фактички изабрала и Русију јер се кинески системи ПРО заснивају на руским технологијама. А то ће само додатно продубити оно што дели Турску и од NATO  и од ЕУ.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари