DER SPIEGEL: Американци већ располажу оружјем за ратове на интернету
НЕМАЧКИ НЕДЕЉНИК ОБЈАВИО НОВА ОТКРИЋА И НОВА ДОКУМЕНТА ЕДВАРДА СНОУДЕНА
- Немачки лист упозорио да таква оружја нису под контролом никаквих међународних институција и конвенција. И упозорио да такво стање ствари интернет претвара у зону безакоња у којој суперсиле и њихове тајне службе делују по сопственом нахођењу
АМЕРИЧКА Агенција за националну безбедност (НСА) спрема се за успостављање сопствене доминације у целом сајбер простору – објавио је немачки недељник Der Spiegel, уз позивање на документе које је добио од бившег сарадника ЦИА и НСА Едварда Сноудена.
Сједињене Државе се – према тим документима – спремају за ратове будућности у којима ће бити у стању да преко интернета онеспособљавају компјутерске системе противничких држава, а преко њих и сву њихову инфраструктуру. Укључујући снабдевање струјом и водом, фабрике, аеродроме и новчане токове на територији потенцијалног противника.
Утицајни немачки лист наглашава да Американци поседују „ново дигитално оружје” које је било створено управо ради вођења ратова у интернету.
Таква оружја – наглашава Der Spiegel – нису под контролом никаквих међународних институција и конвенција. Стога се, тврди исти лист, може оценити да на том терену влада само „природна селекција”.
„Овакво стање ствари интернет претвара у зону безакоња у којој суперсиле и њихове тајне службе делују по сопственом нахођењу” – написао је немачки недељник и додао да је мало вероватно да ће их ико икада позвати због тога на одговорност.
Der Spiegel у вези са овим указује да није нимало случајно што је директор НСА истовремено и шеф Кибернетичке команде САД чији се сарадници баве и дигиталном шпијунажом и „интернет-нападима”.
Немачки лист је такође указао да је НСА већ саоштила да ће „наредни велики конфликт започети у сајбер простору”. Зато не изненађује што је НСА затражила – само за активирање „мрежних компјутерских напада” – буџет од милијарду долара.
Масовна интернет-шпијунажа – како сведоче Сноуденови документи – била је само почетна фаза америчке дигиталне војне стратегије. Она је помогла Вашингтону да открије слабе тачке у компјутерским системима противника кроз које се може добити стални приступ „важним информацијама”.
Један од докумената садржи процену да је НСА после тога стекла могућност да „контролише или уништава важне системе у интернету”.
Ово значи, закључио је Der Spiegel, да сви корисници интернета ризикују да буду жртве сајбер напада који више не праве разлику између „војника” и „цивила”.