РОМПЕЈ: Европи прети континентални рат, Украјину треба федерализовати
ОЦЕНИО ДА ЈЕ ЗА УКРАЈИНУ ПОТРЕБНО „ГЛОБАЛНО РЕШЕЊЕ” И НАГЛАСИО ДА ГА ОН ВИДИ У ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈИ ТЕ ЗЕМЉЕ
Херман ван Ромпеј
- Одлазећи председник Европског савета говорио на Институту за политичке студије (Sciences Po) и упозорио: „Ствари иду ка рату на континенту који може бити најсмртоноснији од времена балканских ратова. Јер, ко наруши границе – тај нарушава мир”
- ФАКТИ: Не трепнувши, изговори „ко наруши границе – тај нарушава мир”. Као да водеће земље ЕУ нису – заједно са САД – одиграле кључну улогу у нарушавању граница Србије. Као да то не чине и данас. Као да је Русија прва ударила на послератне европске границе!
САМО „глобално решење” може решити украјинску кризу, а такво решење може битидецентрализација или федерализација Украјине – изјавио председник Европског савета Херман ван Ромпеј, а пренела московска агенција Интерфакс.
Он је говорио на Институту за политичке студије (Sciences Po) и нагласио да он „глобалним решењем” сматра федерализацију Украјине. Према његовим речима, истовремено би требало определити место Украјине у Европи. То би, како је рекао, подразумевало: зближавање са ЕУ, јер то жели већина у тој земљи, и коректне односе са Русијом.
Ван Ромпеј је оценио да је украјинска криза почела са „догађајима на Криму” и да је „најозбиљнија геополитичка криза у Европи од окончања хладног рата”.
„У Украјини се више не може говорити о прекиду ватре јер је за време „прекида ватре”, договореног 5. септембра, погинуло око 1000 људи. И нови „прекид ватре” чека иста судбина ако не буде глобалног решења” – упозорио је председник Европског савета.
У наставку је подвукао: „Да све буде још горе, ствари иду ка рату на континенту који може бити најсмртоноснији од времена балканских ратова. Јер, ко наруши границе – тај нарушава мир”.
Ромпеја ће за који дан на челу Европског савета наследити Пољак Доналд Туск.
Претходно је висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност, Федерика Могерини, бечком листу Kurier рекла да би Кијев требало да обезбеди аутономни статус истоку Украјине.
Њена портпаролка је, међутим, то демантовала, нагласивши да је интервју био на нглеском и да је био осетно дужи него објављена верзија и да јо могуће да је дошло до грешке у преводу.