У Минску договорени општи прекид непријатељстава и одмицање тешког наоружања од насеља
ПОТПИСАН МЕМОРАНДУМ СА ДЕВЕТ ЧЛАНОВА КОЈИМ СЕ УВОДИ 30-КИЛОМЕТАРСКА ЗОНА БЕЗБЕДНОСТИ - ОБЕ СТРАНЕ ОСТАЈУ НА СВОЈИМ ПОЗИЦИЈАМА
- Трећи члан меморандума гласи: „Забрањује се употреба свих видова оружја и извођење офанзивних операција“
- Договорено и потписано одмицање тешког наоружања 15 километара од градова
- О статусу Доњецке и Луганске Републике тек ће се преговарати
НОВО заседање контактне групе за Украјину донело је најављивани „пробој“, али и очекивано саплитање.
Ноћас иза поноћи – после седам сати тешких и мучних преговора – његови учесници су отписали „завршни меморандум“.
Факти тај документ објављују у целини. Свих његових девет тачака:
Мински меморандум
1. Прекид примене оружја сматра се општим.
2. Све војне и друге јединице страна остају на линијама додира са стањем на 19. септембар.
3. Забрањују се примена свих видова оружја и извођење офанзивних дејстава.
4. У року од 24 сата од прихватања овог меморандума свака страна ће од линије додира одмаћи сва оруђа калибра изнад 100 мм на растојање које неће бити мање од 15 километара, што значи – и из насеља, што ће омогућити стварања зоне без примене оружја ширине најмање 30 километара као зоне безбедности. Уз ово, стране ће од линије додира повући артиљеријске системе калибра изнад 100 мм на удаљеност њиховог максималног домета.
5. Забрањује се размештање тешког наоружања и тешке војне технике у зони омеђеној у меморандуму побројаним насељима
6. Забрањује се постављање нових минско-експлозивних инжењеријских препрека око линије зоне безбедности, а стране су обавезне да их уклоне тамо где су већ постављене у зони безбедности.
7. Забрањују се – од момента прихватања овога меморандума – летови борбене авијације и страних летелица, осим апарата ОЕБС изнад зоне безбедности.
8. У зони прекида примене оружја биће распоређена посматрачка група ОЕБС – у року од 24 сата од прихватања овога меморандума. Означену зону било би сврсисходно поделити на секторе чији број и границе треба усагласити током припрема посматрачке мисије ОЕБС за деловање.
9. Са територије Украјине се – уз мониторинг ОЕБС - морају повући све стране оружане формације и војна техника, а такође бојовници и плаћеници.
Председник парламента Луганске Републике, Алексеј Карјакин, открио је да о статусу Луганске и Доњецке Републике није преговарано, али да о њему може бити речи на наредним заседањима контактне групе.
Премијер Доњецке Републике, Александар Захарченко, већ у Минску је објавио: „Никаквих украјинских избора на територији ДНР неће бити. Закон о посебном статусу наших територија значи признање независности наших двеју република“.
Карјакин је, иначе, сати и по раније саопштио да су, после пет и по сати преговора, усаглашене „практично све тачке завршног меморандума осим једне“.
„Споримо се само око једног. Око повлачења јединица сукобљених страна у Донбасу“ – открио је Карјакин агенцији РИА Новости.
Према извештачу ИТАР-ТАСС из Минска, Украјинци, предвођени Кучмом, инсистирају на томе да садашње линије фронта буде границе будућих делова Донбаса са „посебним статусом“.
Од договора о овоме зависи, наравно, све остало, укључујући и већ постигнути начелни договор о забрани примене свих видова тешког наоружања (уз његово одмицање од „линије додира“) и вођења офанзивних ратних операција.
У преговорима су још учествовали: у име Кијева - бивши председник Украјине Леонид Кучма, у име Доњецке Републике – заменик премијера Андреј Пургин, у име Луганске Републике – њен председник Игор Плотњицкиј, у име Русије – амбасадор у Кијеву Михаил Зурабов, а у име ОЕБС – опуномоћеник за Украјину Хајди Талијавини.