КАМЕРОН ШКОТИМА: Ваше „да” значиће болан развод и границу која се можда неће лако прелазити

У АБЕРДИНУ РЕКАО ДА „НЕ ЖЕЛИ ДА НАРОД ШКОТСКЕ БУДЕ ПРОДАТ ЗА САН КОЈИ ЋЕ НЕСТАТИ”

  • Почела борба за гласове неопредељених, а процењује се да је, од више од четири милиона регистрованих гласача, још неодлучно њих око 500.000
  • Одржавање референдума договорено је Единбуршким споразумом који су потписали 15. октобра 2012. године Алекс Салмонд, први министар Шкотске и Камерон, премијер Уједињеног Краљевства

         БРИТАНСКИ премијер Дејвид Камерон упозорио је данас да, уколико се Шкоти на референдуму, одлуче за независност - то неће бити судско раздвајање већ болан развод.

         „Глава, срце и душа - желимо да останете (у саставу Уједињеног Краљевства). Глас „Да” биће крај земље коју сви ми зовемо домовином, а изградили смо је сви заједно”, рекао је Камерон током посете Абердину, центру шкотске нафтне индустрије.

         У свом, убедљиво, најснажнијем говору уочи референдума у четвртак, 18. септембра Камерон је поновио да ће, уколико се Шкоти одлуче за независност, то бити болан развод.

         „Нема враћања на старо, нема репризе. То је одлука једном за свагда”, рекао је Камерон, пренела је агенција АФП.

         Камерон је упозорио да би победа гласа „Да” угрозила пензије и валуту коју Шкоти користе, разбила британске оружане снаге и поставила границу између Енглеске и Шкотске која се можда неће лако прелазити.

         Британски премијер је навео да је „шкотска пронезависна влада (владајуће Шкотске националне партије) исцртала будућност која је исувише добра да би била истинита” и Камерон је додао да „не жели да народ Шкотске буде продат за сан који ће нестати”.

         Премијер Велике Британије допутовао је у своју последњу посету Шкотској уочи референдума у нади да ће утицати на повећање броја оних који су против отцепљења, пошто су табори „за” и „против” отцепљења Шкотске од Велике Британије утркују у придобијању гласова неопредељених, док истраживања јавног мњења показују да је трка више него тесна.

         Процењује се да је, од више од четири милиона регистрованих гласача, неодлучно њих око 500.000 људи, наводи Ројтерс.

         Одржавање референдума договорено је Единбуршким споразумом који су потписали 15. октобра 2012. године Алекс Салмонд, први министар Шкотске и Камерон, премијер Уједињеног Краљевства.

         Иако су сва уставна питања под надлежношћу владе у Лондону, овим споразумом су на владу у Единбургу пренесене привремене надлежности које јој омогућавају да одржи легални референдум, користећи механизам предвиђен Одељком 30 Закона о Шкотској из 1998. године.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари