„Газпром“ пребацио Украјину на авансно плаћање гаса

ПРЕЂЕНА ГРАНИЧНА ЛИНИЈА: 16. ЈУНИ, 10 САТИ

ПО МОСКОВСКОМ ВРЕМЕНУ

Гинтер Етингер

  • МИЛЕР: „Први корак мора бити ликвидација украјинских дугова за гас. Ако неко мисли да су дугови са преласком на авансно плаћање остали у прошлости - тај греши. Дугови морају бити плаћени. Реч је о 4,5 милијарде долара и ствари неће моћи да функционишу овако: ми плаћамо авансе и добијамо гас, а стари дуг ћемо платити ако платимо. Не, неће тако бити! Дуг се мора исплатити!“
  • ЕТИНГЕР: „Наредних недеља проблема неће бити. Могу се појавити ако буде јака зима и ако Украјина потроши своје резерве гаса“

        „ГАЗПРОМ“ је у 10:00 по московском времену, у потпуном складу с важећим уговором, пребацио НАК „Нафтогаз Украјине“ на авансно плаћање гаса, наводи се у саопштењу руске гасне компаније.

        Рок за уплату транше од 1,951 милијарди долара од стране „Нафтогаза Украјине“ истекао је данас у 10:00 по московском времену.

        Информација о уплати средстава на рачун „Газпрома“ за сада нема.

Руска страна је очекивала измирење нагомиланог дуга за гас у износу од 1,951 милијарде долара до 10:00 по московском времену 16. јуна.

        „Одлука је донета због хроничног неплаћања од стране „Нафтогаза Украјине“.

        „Нафтогаз Украјине“ дугује за испоручени гас 4,458 милијарди долара: 1,451 милијарду - за новембар-децембар 2013. године и 3,007 милијарди долара - за април-мај 2014. године“ - наводи се у саопштењу.

        Први човек „Газпрома“ Алексеј Милер изјавио је 12. јуна да ако „Газпром“ не види на својим рачунима 1,951 милијарду долара, пребациће „Нафтогаз“ на авансно плаћање.

        „Нема плаћања унапред - нема испорука“ - рекао је тада Милер.

        Он је претпоставио да је непопустљивост Кијева на преговорима повезана са утицајем „консултаната“.

        По мишљењу стручњака, САД су заинтересоване за повећање напетости у односима Русије и Украјине.

        Осим тога, повећање ризика везаних за испоруке гаса у Европу може да доведе до повећања цене плавог горива, а тиме и да смањи конкурентност Европске уније.  

        Зато не изненађује што је Милер дан након краха кијевских „ноћних преговора“, у којима су учествовали и премијер кијевске хунте Арсениј Јацењук и ЕУ-комесар за енергетику Гинтер Етингер, упозорио и Украјину и ЕУ:

        „Први корак мора бити ликвидација украјинских дугова за гас. Ако неко мисли да су дугови са преласком на авансно плаћање остали у прошлости - тај греши. Дугови морају бити плаћени. Реч је о 4,5 милијарде долара и ствари неће моћи да функционишу овако: ми плаћамо авансе и добијамо гас, а стари дуг ћемо платити ако платимо. Не, неће тако бити! Дуг се мора исплатити!“

        Милер је прецизирао да не мисли на плаћање одједном свих 4,5 милијарди долара, већ о помињаних $1,951 милијарди.

        „Док Украјина не плати тај део дуга - неће је спасити никакви аванси. Украјину ће спасити само плаћање дуга“, подвукао је Милер, откривши да би био срећан да Украјина почне да плаћа јер би то била „нова ситуација која би заслуживала нови поглед на цео проблем“.

        Милер је закључио: „Дуг мора бити плаћен“.

        Етингер је иначе - после неуспелих „ноћних преговора“ у Кијеву - упозорио земље чланице ЕУ да се Унија наредне зиме може суочити са „дефицитом гаса“.

        „Наредних недеља проблема неће бити. Могу се појавити ако буде јака зима и ако Украјина потроши своје резерве гаса“ - био је јасан Етингер.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари