СИВКОВ: Руска армија би за највише три дана стигла до Кијева

РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАЦИ ПРОГНОЗИРАЈУ ТОК МОГУЋЕ МИРОВНЕ ОПЕРАЦИЈЕ И ВЕРУЈУ ДА СЕ УКРАЈИНСКА АРМИЈА НЕ БИ НИ БОРИЛА

Константин Сивков

  • Бивши начелник обавештајне групе Министарства одбране РФ у Чеченији, генерал-мајор у пензији Сергеј КАНЧУКОВ: За мировну операцију и заштиту Донбаса довољно би било свега четири-пет јединица: две до три бригаде за специјалне намене и једна до две моторизовано-стрељачке бригаде које би чувале обод заштићених области 
  • Потпредседник Академије за геополитичке проблеме, капетан бојног брода у пензији Константин СИВКОВ: Рат би се завршио локалним конфликтом у којем би сва дејства била локална јер НАТО неће објавити општу мобилизацију. Читава операција не би трајала ни недељама ни месецима већ сатима, у најгорем случају један дан, не више од тога
  • Бивши начелник Генералштаба Оружаних снага РФ генерал Јуриј БАЛУЈЕВСКИ: Министарство одбране Русије засад све чини исправно – прати ситуацију и демонстрира „способност и одлучност Оружаних снага Русије да стоје иза својих интереса и да обезбеди своје границе и грађане

         ВИСОКИ официри Оружаних снага РФ који више нису у активној служби објаснили су московском су листу ВЗГЉАД како би могла да изгледа мировна операција руске војске у Украјини.

         Бивши начелник обавештајне групе Министарства одбране РФ у Чеченији, генерал-мајор у пензији Сергеј Канчуков, сматра да је за блокаду Донбаса од напада бојовника потребно свега четири-пет јединица: две до три бригаде за специјалне намене (спецназ ГРУ, „фини људи” – прим. ВЗГЉАДА) ради блокаде и одбијања напада кијевских снага и једна до две моторизовано-стрељачке бригаде које би чувале обод заштићених области.  

         „Не би се радило о борбеној операцији већ о мировној. За то су довољне снаге за специјалне операције – бригаде за специјалне намене. То су ти исти људи на „Тигровима”, којима би биле придодате моторизовано-стрељачке јединице на БТР или ваздушно-десантна војска, уз хеликоптерску подршку из ваздуха, средства Пограничне службе ради контроле административних граниа, као и военизиране полиције ради подршке безбедности на територији. А локалне снаге самоодбране би заједно са локалном полицијом, народним добровољцима и другим безбедносним структурама Доњецке и Луганске области морале да разоружају Десни сектор и све остале бојовнике” – објаснио је бивши начелник за безбденост Чеченије.  

         Генерал Канчуков тврди да би побројане јединице биле у стању да за сат времена, након добијене наредбе, приступе извођењу борбеног задатка и да га изврше за само неколико сати.

         „Могуће је блокирати све за само неколико сати – искрцати хеликоптерски десант и затворити све правце контролним пунктовима. Након тога долази пешадија. Разоружавање реализују снаге народне самоодбране. Довољно је да се поставе контролни пунктови, а они би функционисали уз помоћ руске армије – то јест задатке реализују добровољци, док их руска армија само прикрива и подржава” – каже генерал Канчуков износећи могући план уласка руске армије.

         Он је изразио уверење да украјинске јединице у случају таквог развоја догађаја неће пружити отпор већ ће прећи на страну добровољаца.

         „Оружане снаге Украјине предаће се на местима на којима се налазе и неће пружати отпор мировним снагама. У случају да пруже отпор, биле би предузете адекватне мере” – закључио је генерал-мајор.  

         Потпредседник Академије за геополитичке проблеме, капетан бојног брода у пензији Константин Сивков, такође тврди да руска војска не би наишла на озбиљан отпор у Украјини.

         „За то су потребни људи који су спремни да ратују, а не неколико људи који ће запуцати и побећи. Ако отпор и буде пружен, не мислим да ће бити нарочито снажан. Вероватни проблеми могу настати приликом форсирања канала и ровова који су прокопани, али мислим да ће их једноставно заобилазити. Због тога мислим да за два дана, максимум два до три руска армија може стићи до Кијева” – рекао је Сивков.

         Он је објаснио да одсуство војних дејстава крупних размера уз коришћење регуларних јединица доказује да у Украјини не постоје војници који су спремни да пуцају у своје суграђане и гину за политичке амбиције кијевских политичара.

         „Да такви људи постоје, они би одавно ликвидирали све контролне пунктове у Славјанску и око њега. То није Грозни у којем је био створен снажан систем препрека и где је коришћена огромна количина оружја. У Славјанску не постоји ништа слично, то су само обичне барикаде. Ако тенк или оклопно возило крену на такву барикаду – прегазиће је или је неће ни приметити. Ово значи да би украјински војници који имају тенкове слободно могли ући у град и заузети административна здања. Али, они то не раде! Зашто? Боје се Русије? Не, они су до сада на Славјанск слали оклопна возила. Али су њихове посаде прешле на страну устаника. Из тога се може извући следећи закључак: украјинска војска може заузети град, али она то не жели. Треба рећи и да (украјински војници) гладују и да их „добровољци” понекад нахране” – објаснио је Сивков.

         Он додаје да ради ослобођења југоистока руска армија неће морати да употреби „најсавременије оружја” јер тамо треба „једноставно само ући”.

         „Па то су наши људи и наша техника, ми то једноставно враћамо и зашто бисмо их бомбардовали ракетама? Треба само да преговарамо” – објаснио је овај експерт.  

         Сивков самтра - уколико Русија пошаље армију у Украјину - да реакцију треба очекивати само од НАТО.

         „Убрзаним маршем у сусрет може само да крене натовска армија. У зони где се сусретну руска и натовска војска биће и граница поделе Украјине. Највећи ризик је ватрени сусрет јер ће то неизбежно довести до неопходности да Русија примени нуклеарно оружје јер копнене снаге Европе готово 10 пута премашују руске, а ми не бисмо имали други излаз” – истиче Сивков.  

         Сивков каже да ће - у случају да НАТО изврши инвазију на Украјину - војна дејства ће бити „класична војна операција уз коришћење копнене војне технике, средстава за уништавање извиђача, ватрену подршку из ваздуха, освајање премоћи у ваздуху, пребацивање десанта и освајање читавих простора”.

 

Сергеј Канчуков

         „Све приче да су такви ратови завршени су разговори дилетаната. Они никада неће престати. Таква операција је последњи пут виђена у Ираку” – објашњава експерт.

         Сивков истиче да се НАТО неће одлучити за такав сценарио обзиром да „тамо нема комплетних идиота који би ушли у велики рат са Русијом”.

         „Зато треба очекивати да ће се рат завршити локалним конфликтом у којем ће сва дејства бити локална, а сам НАТО неће објавити општу мобилизацију. Читава операција неће трајати недељама или месецима већ сатима, у најгорем случају један дан и не више од тога” – закључио је Сивков.

Јуриј Балујевски

         Бивши начелник Генералштаба Оружаних снага РФ, генерал армије Јуриј Балујевски тврди да за сада нема услова да се руска армија умеша у догађаје у Украјини иако се тамо пролила крв и гину добровољци.         

         „Уколико доносимо одлуку о примени мировних снага, онда оне обавезно морају да буду међународне снаге, укључујући и оне из НАТО земаља, али тада добијамо оно што имамо данас. Да бисмо увели мировне снаге из ЗНД, за то је потребна сагласност осталих чланица Заједнице независних држава. Међутим, треба подсетити да тренутно нико не обавља консултације о овом питању. А Турчинов моли НАТО да пошаље своје снаге као мировне јединице” – објаснио је Балујевски.  

         Он тврди да ситуацију додатно компликују снаге у југоисточним областима које делују без координације.

         „За сада нема јединствене жеље да се делује заједно, нема чврстог јединства у дејствима, на пример, Луганској и Доњецкој области, а није јасан ни став Харковске области. Свака област има своје снаге одбране, а неко диже буку у Одеској области. Међутим, још су разједињени” – објаснио је бивши начелник Генералштаба.

         Према речима Белујевског, једини ко би могао објединити добровољце и позвати Москву да помогне  је „легитимни председник Виктор Јанукович”, али се он тренутно „и не види и не чује”.

         Балујевски је уверен да се не сме чак ни помислити да може доћи до „оружаног сукоба између руске армије и оружаних снага украјинског народа”. 

         „Наши дојучерашњи партнери у лику САД и НАТО чине све да посвађају јединствени словенски народ, да сукобе Русију и Украјину, а Украјина данас представља само један пион у великој игри. Али, зашто треба да се мешамо? На којим основама? Ни један став у закону о одбрани то не одобрава. Наравно, постоји тачка 2 члана 10 – који говори о заштити руских грађана. Шта ако неко тамо и даље буде киднаповао грађане Русије, као што је то био случај са дописником НТВ са белоруским пасошем? Уверен сам да ће Аваков (министар полиције Украјине) то размотрити и да ће га пустити” – истакао је Балујевски.

         Бивши начелник генералштаба подсетио је на оцене министра одбране РФ Сергеја Шојгуа: број украјинских снага које учествују у операцији против добровољаца износи 11 хиљада „наоружаних људи” којима је додат Десни сектор, а да се њима супротставља две хиљаде добровољаца”.

         „Однос снага је један наспрам пет и по свим правилима треба да победи она страна која је бројнија. Али, било је случајева када је страна која је била бројнија трпела пораз. Па, поставља се питање ко чини тих 11 хиљада? То није армија која ће избршити наредбу да„отвори ватру” по свом народу, која ће пуцати на свог комшију и земљака. Чак ни бандеровци нису до краја јасни. Када иду на задатак и када их хватају и истерују, они имају потпуно другачије физиономије. Због тога не морамо да се мешамо” – додао је Балујевски.

         Он сматра да је једино могућа и за сада доступна варијанта она коју је изабрао шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

         „За сада још нису слали на људе авионе, хеликоптере и тенкове. Значи да их нешто од тога одвраћа! Мислим да је то одговорност пред међународном заједницим, Хашким судом или другим трибуналом” – истакао је генерал Балујевски.  

         По његовој процени, Министарство одбране Русије засад све „чини исправно” – прати ситуацију и демонстрира „способност и одлучност Оружаних снага Русије да стоје иза својих интереса и да обезбеди своје границе и грађане”.

         „Да сам сада у фотељи начелника Генералштаба, поступао бих на исти начин” – признаје Балујевски. 

         Његов наследник на тој дужности, креатор садашње структуре руских Оружаних снага, генерал армије Николај Макаров наглашава да је рано да се сада говори о могућим будућим  сценаријима.  

         „Треба јасно формулисати циљеве (војне операције). Када буде јасно шта ће бити - онда се може говорити о снагама и средствима којима ће се то реализовати. Који ће циљ бити постављен, ми за сада не знамо. Све су прогнозе за сада хипотетичке, а хипотетичке су и све могуће варијанте развоја ситуације” – наглашава Макаров.

         Превео: Горан Шимпрага

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари