Обама запретио санкцијама против руске енергетике, финансија и трговине оружјем
МЕДВЕДЕВ ОПТИМИСТИЧКИ ПРОЦЕНИО: ДАЉЕ НЕЋЕ БИТИ НИШТА,
СВЕ ЋЕ БИТИ НОРМАЛНО...
- Европска унија од Русије дневно купује око пет милиона тона барела нафте јер њена економија са 40 одсто енергетски зависи од Русије
- Без руског гаса и нафте - стало би, или се нашло у озбиљним проблемима, 25-30 свих електричних централа на територији ЕУ. На исти начин би се „заглибило“ 50 одсто рафинерија и око 60 одсто металуршких компанија
- Пад привредне активности у ЕУ - сматрају експерти - мерио би се десетинама процената. Укупна штета била би већа од оне коју су све земље ЕУ претрпеле од светске економске кризе
„НОВИМ санкцијама“ припретио је Барак Обама Русији из Хага.
„Ако Русија пође даље и изазове даљу ескалацију напетости у Украјини, суочиће се - прецизирао је амерички лидер - са новим санкцијама које ће погодити њену енергетику, финансије, профају оружја и трговину. На техничком нивоу већ изучавамо ефекте које би имале те санкције. Неке од тих санкција би нашкодиле и другим државама, некима више некима мање“.
Обама је све ово изговорио по завршетку међународног самита о нуклеарној безбедности у Хагу.
„Више бисмо волели да све решимо дипломатски, али смо спремни и за наредни корак ако се ситуација даље погорша“ - подвукао је Обама.
На ово је одреаговао руски премијер Дмитриј Медведев.
Не помињући Обамино име, приликом сусрета са представницима руских иновационих центара, рекао је:
„Неки од вас су рекли да није јасно шта ће бити даље, какви ће бити односи са страним нафтним и гасним компанијама. А ја вам кажем: ништа даље неће бити. Све ће бити нормално. Они који желе да са нама сарађују у било којој области - било да је реч о науци, производној кооперацији или инвестицијама у нашу економију - нигде неће отићи. То је потпуно нормално. А ко одустане од сарадње са Русијом - то ће значити да је није ни желео на прави начин“.
Заменик руског министра економије Алексеј Лихачов био је још одређенији, рекавши: „Не верујем да ће доћи до санкција које би могле утицати на макроекономске параметре Русије. Јер, такве санкције би се аутоматски одразиле и на глобалне макроекономске параметре, у првом реду на Европску унију, па и на САД. Зато и нисам за негативне прогнозе, бар не сада. Исувише је у свету све повезано“.
Европа од Русије дневно купује око пет милиона тона барела нафте.
Економија ЕУ са 40 одсто енергетски зависи од Русије.
Без руског гаса и нафте - стало би, или се нашло у озбиљним проблемима, 25-30 свих електричних централа на територији ЕУ.
На исти начин би се „заглибило“ 50 одсто рафинерија и око 60 одсто металуршких компанија.
Наредна зима би била без грејања за трећину становништва ЕУ, а стала би и већина хемијских фабрика.
Пад привредне активности - сматрају експерти - мерио би се десетинама процената.
Укупна штета била би већа од оне коју су све земље ЕУ претрпеле од светске економске кризе.