ЛАВРОВ: Русија се не држи зубима за Г-8, хајде да видимо како ће бити без ње неко време
ВАН РОМПЕЈ ОБЈАВИО ДА ЋЕ СЕ У ЈУНУ У БРИСЕЛУ ОСТАЛИ ЧЛАНОВИ „ОСМОРКЕ” САСТАТИ БЕЗ РУСИЈЕ
- У Хагу разговарали лидери „седморке”, појачани ван Ромпејом и Барозом, и припретили Русији: економским санкцијама против више грана њене економије уколико се настави ескалација поводом Украјине
- Шеф руске дипломатије предочио вд министра спољних послова Украјине, Андреју Дешћици, на значај уставне реформе која би значајно проширила права украјинских региона
ШЕСТ западних чланица Г-8 и Јапан договорили су се да у јуну у Бриселу одрже свој самит без Русије – објавио је председник Европског савета Херман ван Ромпеј по завршетку фенформалног састанка Г-7 одржаног у Хагу.
Сусрет је фактички имао девет учесника јер му је – поред Ромпеја и лидера САД, Канаде, Велике Британије, Италије, Француске и Јапана – присуствовао и председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо.
Разговарало се у резиденцији холандског премијера. Потом је било саопштено да Г-7 прети увођењем економских санкција против више грана руске економије уколико дође до даље ескалације напетости око Украјине.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, који је такође у Хагу, одреаговао је на „прву лопту”. Учинио је то одмах после разговора са америчким државним секретаром Џоном Керијем, рекавши:
„Русија се не држи зубима за Г-8! То је неформални клуб без чланских карата и из њега нико никога, по дефиницији, не може истерати. Ако наши западни партнери да та тај формат контаката и разговора више није потребан – тако ће и бити. Да поновим: ми се за њега не држимо. Нећемо сматрати никаквог трагедијом ако га више не буде. Можда има смисла – и ради експеримента – видети како се и без њега живи годину, годину и по”.
Лавров је истовремено оценио да је Г-8 можда заиста своје одслужила јер се крупна питања расправљају у Г-20. При том је поручио Аустралији да није она стварала тај међународни „оквир” већ – сви заједно.
Руски министар је, иначе, оценио да Кери показује разумевање да су за решавање кризе у Украјини неопходни: повратак споразуму од 21. фебруара (између Виктора Јануковича и тадашње опозиције) и уставна реформа која би „узела у обзир интересе свих украјинских региона”.
Лавров је упозорио да ће без тога бити веома тешко превладати дубоку украјинску кризу.
Он се данас у Хагу срео и са вд министра спољних послова Украјине Андрејом Дешћицом којем је изложио виђење Москве шта је потребно да уради Кијев да би отпочео „нормални општенационални дијалог”. При том је посебно указао – као и Керију – на значај уставне реформе која би значајно проширила права украјинских региона.