Сноуден смењује шефа британске тајне службе Јана Лобана

ФОРИН ОФИС САОПШТИО ДА ОН ФОРМАЛНО ОДЛАЗИ КРАЈЕМ ГОДИНЕ И ДА ТО НИЈЕ ЗБОГ БИВШЕГ САРАДНИКА ЦИА И НСА

Сер Јан Лобан

  • У Лобановој служби ради шест хиљада људи и њој припада већи део државног буџета намењеног британским тајним службама који је на годишњем нивоу 3,3 милијарде долара

         ШЕФ британске електронске шпијунаже GCHQ (Штаб за владине везе) – 53-годишњи сер Јан Лобан – поднеће оставку.

         Министарство спољних послова Велике Британије саопштило је да ће се Лобан повући крајем 2014. године. Притом је нагласило да Лобанов пад ни на који начин тобоже није повезан са раскринкавањима бившег сарадника ЦИА и НСА Едварда Сноудена.

         Врх британске дипломатије заправо тврди да је одлазак Јана Лобана – који се нашао у самом епицентру скандала изазваног објављивањем докумената из „Сноуденовог архива” – наводно био „одавно планиран”.

         Портпарол Форин Офиса чак је нагласио: „Јан Лобан остварује изванредне резултате на функцији директора Штаба за владине везе. У току је тражење личности која би га на одговарајући начин наследила”.

         Лобан руководи GCHQ од јула 2008. године. У новембру прошле године, он и његове колеге – шеф британске контрашпијнаже МИ-5 Ендрју Паркер и спољне обавештајне службе МИ-6 Џон Соуерс – морали су да на јавним слушањима у парламентском комитету за безбедност одговарају на оптужбе против својих специјалних служби поводом Сноуденових докумената и открића.

         Сва тројица су том приликом оптужила Сноудена да је својим деловањем помогао противницима Запада и нанео штету безбедности Велике Британије. Истом приликом су лондонски дневни лист Guardian оптуживали да Сноудену помаже у његовом „штеточинском узбуњивању”.

         Лобан је тада, да подсетимо, тврдио да његов Штаб не шпијунира лојалне грађане и да се не бави њиховим тоталним праћењем. Тврдио је да су једина мета његове службе „терористи и други злочинци”.

         У најновијим текстовима поменутог листа наглашава се, међутим, да су Британци били шпијунирани и преко електронских игара и смартфона. Укључујући и игру "Angry Birds" у коју се преко смартфона досад улазило 1,7 милијарди пута. Чак је и британски премијер Дејвид Камерон признао да  му је та игра омиљена.

         У Лобановој служби ради шест хиљада људи и њој припада већи део државног буџета намењеног британским тајним службама који је на годишњем нивоу 3,3 милијарде долара.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари