„Часовник судњег дана“ и даље показује „5 минута до поноћи“
АМЕРИЧКИ АТОМСКИ ФИЗИЧАРИ УПОЗОРАВАЈУ ДА РУСИЈА И САД И ДАЉЕ ИМАЈУ ОГРОМНЕ НУКЛЕАРНЕ АРСЕНАЛЕ
- Проценили да залихе нуклеарног оружја у Индији, Пакистану и Кини расту (Израел и не помињу!)
- У писму упућеном генералном секретару УН, предложили стварање правила и института за контролу нових технологија, поготово оних чије ширење и развој човечанство све теже контролише
АМЕРИЧКИ физичари су одлучили да и ове године поставе казаљке симболичког „Часовника судњег дана“ - „5 до поноћи“. Са намером да упозоре свет да га од нуклеарне катастрофе још увек дели смо пет минута.
„Часовник судњег дана“ (Doomsday Clock) направила је група америчких физичара који учествују у атомском пројекту, а окупљени су око редакције часописа Bulletin of the Atomic Scientists.
Прва слика „часовника судњег дана“ појавила се на корицама тог листа 1947. године. Тада су његове казаљке показивале „7 минута до поноћи“ - до светске нуклеарне катастрофе.
Казаљка се 2012.године померила напред и показује „5 минута до поноћи“ јер је та група научника закључили да светски лидери све лошије излазе на крај са потенцијалним претњама.
Ове године такође нису нашли много разлога за оптимизам.
„Током 2013. године свет је предузимао неке напоре усмерене на смањење нуклеарне претње... Али, међународна заједница је у 2013. години генерално имала посла са дуготрајним претњама применом нуклеарног оружја“ - нагласили су у писму генералном секретару ОУН Бан Ки Муну творци овог „часовника“.
Као позитивне факторе поменули су привремене договоре „шесторке“ о нуклеарном програму Ирана, као и да многе земље смањују своје залихе нуклеарних материјала погодних за производњу оружја.
Ипак, Русија и САД и даље имају огромне нуклеарне арсенале, а још залихе нуклеарног оружја у Индији, Пакистану и Кини, по свој прилици, расту. Осим тога, без обзира на катастрофу на нуклеарној електрани Фукушима, и даље се шири нуклеарна енергетика, што потенцијално доводи до проширења нуклеарног клуба.
Аутори писма су истовремено позвали генералног секретара УН да обрати пажњу на појаву и брзо ширење нових технологија чији темпо развоја превазилази способност људског друштва да их контролише. Посебно у области нових сајбер, биолошких проналазака и усавршавања беспилонтних борбених авиона.
Физичари предлажу Бан Ки Муну да предузме напоре и за преговарачки сто позове лидере САД и Русије на коме би расправљали о смањењу нуклеарних арсенала, подржали стварање правила и института за контролу нових технологија као и да дају допринос међународним напорима за смањење емисије штетних гасова.