РОЈТЕРС: Иран ће Русији давати 500.000 барела нафте дневно у замену за опрему и производе

НАВОДНО СУ ПРЕГОВОРИ У ЗАВРШНОЈ ФАЗИ, А АРАНЖМАН БИ ОМОГУЋИО ТЕХЕРАНУ ДА ИЗВОЗ „ЦРНОГ ЗЛАТА“ ПОВЕЋА ЗА 50 ОДСТО

Председници Рохани и Путин

           АГЕНЦИЈА Ројтерс објавила је - позивајући се на своје изворе - да Русија и Иран управо преговарају о великом плану размене нафте за производе што би знатно повећало ирански извоз најважнијег енергента.

           Британска агенција је такође навела да би овај договор био „ударање контре“ западним санкцијама, да у међувремену није дошло до дипломатског напретка у преговорима између Техерана и водећих светских сила поводом иранског атомског програма.

           Независно од тога, тврди Ројтерс,управо је попуштање напетости у односима Ирана и Запада подстакло Русију да се одлучније ангажује на плану економске размене с Ираном.

           Немачки недељник „Шпигл“, опет, наглашава да Русија није једина која ради на „иранским аранжманима“ јер и многе друге државе - укључујући и чланице ЕУ - „журе са инвестицијама у Иран“.

           Независно од свега, Ројтерс тврди да су му три руска и иранска извора потврдила да се управо преговара о завршним детаљима плана према којем би Москва куповала 500.000 барела иранске нафте дневно, у замену за руску опрему, сировине и готове производе.

           Америчке и европске санкције готово су преполовиле ирански нафтни извоз и свеле га на око 1.000.000 барела дневно. Ово би значило да ће ирански извоз „црног злата“ - са поменутих 500.000 барела у аранжману са Русијом - бити повећан за 50 одсто што би довело до знатне ревитализације иранске економије. Тим пре што је тренутна цена барела нафте око 100 долара.

           Није познато какве би производе и опрему у замену за нафту Иран добијао од Русије.

           Највећи купац иранске нафте сада је Кина која свакодневно увози око 420.000 барела. Други битни купци су Јапан, Јужна Кореја и Индија, али Јужна Кореја и Индија, као и Турска и Јужна Африка, смањиле увоз под жестоким притиском из Вашингтона.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари