Обама добио 40 предлога како да обузда електронску шпијунажу САД
ГРУПА ЕКСПЕРАТА ПРЕДЛОЖИЛА И ДА НСА ЛИШИ ПРАВА ДА ПРИСИЉАВА ПРИВАТНЕ КОМПАНИЈЕ ДА СА ЊОМ САРАЂУЈУ
- Група је, иначе, предложила да одлука – шпијунирати или не шпијунирати неког страног лидера – најдиректније зависи од тога да ли његова земља има „исте фундаменталне вредности и интересе са САД”
- Председнику САД предложено и да се НСА више не дозвољава да прикупља и чува податке о телефонским разговорима Американаца. То треба да буде остављено компаније које пружају такве услуге које би омогућавале доступ снимљеном по одлуци суда
ИНИЦИЈАТИВА да се ограниче могућности америчке електронске шпијунаже – појавила се и у самим САД. Чак са препорукама како да се бар донекле подрежу крила свемоћној НСА.
Учинила је то такозвана „Група за обавештаји рад и комуникационе технологије” коју чине бивши високорангирани садарници америчких специјалних служби, чији је задатак био да се позабаве последицама свега што је светској јавности обелоданио Едвард Сноуден.
Мајкл Морел
Са њеним члановима срео се и шеф државе Барак Обама. После тог разговора иза затворених врата, новинарима се обратио један од чланова групе – бивши заменик директора ЦИА Мајкл Морел, који је рекао да национална безбедности САД неће ни у чему бити доведена у питање уколико буду реализоване препоруке које су му изложили.
Бела кућа је још уочи тог сусрета објавила: да ће предлози и савети групе бити изучени и да ће Обама потом иницирати реформу америчке електронске шпијунаже.
Група је, иначе, предложила да одлука – шпијунирати или не шпијунирати неког страног лидера – најдиректније зависи од тога да ли његова земља има „исте фундаменталне вредности и интересе са САД”. Други предложени критеријум је: да ли се тај лидер „дволично понаша у контактима са америчким колегама”.
Група такође предлаже да буду раздвојене функције директора НСА (Агенције за националну безбедност) и шефа Сајберкоманде Оружаних снага САД. Оба положаја тренутно држи Кит Александер, а Бела кућа је уверена да тако треба и да остане. Упркос томе, експерти из групе су иницирали да на челу НСА убудуће буде цивил и да његово именовање убудуће одобрава Сенат САД.
Исти експерти – што је за „обичне смртнике” у САД вероватно и најважније – предлажу и да се НСА више не дозвољава да прикупља и чува податке о телефонским разговорима Американаца. То, по њиховом мишљењу, треба да компаније које пружају такве услуге које би омогућавале доступ снимљеном по одлуци суда.
Кит Александер
Група је предложила и да се НСА лиши права да присиљава приватне компаније да са њом сарађују и да јој омогућују приступ поверљивим комуникацијама својих клијената.
Затражили су и постављање „рампе” настојањима НСА да обесмисли глобалне стандарде кодирања инфомрација и да – ради тога – у самој агенцији буду строго разграничене „одбрамбене” и „офанзивне” функције.
У тој функцији, и да из НСА буде издвојена заштита државних компјутерских мрежа САД.
Група је Обами представила укупно 40 предлога и препорука.