АЗАРОВ: Сада је најважније да нормализујемо односе са Русијом
ХИЉАДУ ДЕМОНСТРАНАТА У КИЈЕВУ, МАЊИ ПРОТЕСТИ И У ГРАДОВИМА НА ЗАПАДУ ЗЕМЉЕ У КОЈИМА ПРЕТЕЖНО ЖИВЕ УКРАЈИНСКИ УНИЈАТИ
Николај Азаров
- Украјински премијер Николај Азаров поводом одлуке своје владе да обустави преговоре са ЕУ рекао: Ово „замрзавање“ приближавања ЕУ је „тактичко, а не стратешко“. Одлука је условљена економским разлозима. Сада је за Украјину најважније да успостави нормалне односе са Русијом
- Зато са Москвом водимо - рекао је Азаров у парламенту, уз звиждуке и протесте опозиције - преговоре о реашавању спорних питања. Сматрам да би преговори у троуглу Украјина-ЕУ-Русија помогли да се отклоне неспоразуми и да наставимо да се крећемо трасираним стратешким путем без катастрофалних последица по економију Украјине
- Опозициони посланици покушали упад у владину ложу у парламенту, партија Јулије Тимошеко за све оптужује шефа државе Виктора Јануковича и тражи његову оставку
- Шеф посланичке групе владајуће Партије региона Александар Јефремов изјавио након прекида седнице парламента да је Украјина током три последња месеца - због смањења робне размене са Русијом - изгубила око пет милијарди долара
ВИШЕ од хиљаду Украјинаца провело је ноћ на тргу у центру Кијева, протестујући због одлуке шефа државе Биктора Јануковича и премијера Николаја Азарова да - макар и привремено - одустану од потписивања споразума о придруживању ЕУ.
Окупљенима на Тргу независност придружили су се и опозициони лидери, међу којима и бивши светски боксерски шампион Виталиј Кличко, а у граду су распоређени припадници полиције за разбијање демонстрација.
Шеф посланичке групе опозиционе партије „Баткишћина“, Арсениј Јацењук, за владин потез оптужио је лично Јануковича.
Лидер „Баткившћине“ је Јулија Тимошенко, а Јацењук је своју и њену оптужницу против Јануковича формулисао овако:
„Украјина је напустила европски курс, а за то је највећи кривац Јанукович. Он је то учинио зато што је од Русије добио подршку по целом низу питања. За себе је истрговао подршку за други председнички мандат на изборима 2015. године. Изборио се и за смањење цене за гас, а и за 20 милијарди долара, али ће он и његово окружење половину те суме украсти, а другу половину потрошити на изборну кампању“.
Јацењук и прозападни део опозиције сматрају да је „прекид европроцеса“ довољан основ за импичемнт Јануковича.
До мањих протеста је дошло и у градовима на западу земље - Ивано-Франковску, Луцку, Ужгороду и Лавову - у којима претежно живе украјински унијати.
Сам Јанукович - који је у посети Аустрији - данас је избегао да коментарише одлуку владе да застане са радом на споразуму о саоцијацији са ЕУ.
Његов саветник Андреј Гончарук изјавио је само ово: „Одлука владе донета је једино због проблема на унутрашњем тржишту. Предложени споразум са ЕУ је - варијанта која тражи додатно изучавање“.
С друге стране, премијер Азаров је изјавио: да је „замрзавање“ приближавања ЕУ „тактичко, а не стратешко“. Притом је, наступивши у Врховној Ради (парламенту), нагласио: „Одлука је условљена економским разлозима. Сада је за Украјину најважније да успостави нормалне односе са Русијом. Зато са Москвом водимо - и водићемо - преговоре о реашавању спорних питања. Сматрам да би преговори у троуглу Украјина-ЕУ-Русија помогли да се отклоне неспоразуми и да наставимо да се крећемо трасираним стратешким путем без катастрофалних последица по економију Украјине“.
Азараов је открио: да су услови које је ММФ поставио Кијеву за обнављање преговора о „финансијској сарадњи“ били „оследња кап која је Кијев дефинитивно уверила да припреме за потписивање споразума са ЕУ морају да буду обустављене“. Јер, указао је Азаров, ММФ је од његове владе затражио да се цене комуналних услуга готово удвоструче, да се замрзну плате и пензије и скрешу расходи буџета.
Обраћајући се парламентској опозицији, Азаров је узвикнуо: „Господо из опозиције, да ли сте сагласни са оваквим захтевима ММФ? Ја нисам! Ево, говорим ово отворено народу Украјине“.
Врховна Рада је саслушала Азарова коме су током излагања звиждали опозициони посланици, а седница је убрзо била прекинита. Зато што су посланици „Баткившћине“, ултрадесне Свободе и Удара Виталија Кличка блокирали говорницу.
Још док је Азаров говорио, неки од њих су покушали да се пробију до „владине ложе“, али им је пут препречила група посланика из Јануковичеве Партије региона.
Шеф посланичке групе Партије региона Александар Јефремов изјавио је након прекида седнице да је Украјина током три последња месеца - због смањења робне размене са Русијом - изгубила око пет милијарди долара јер су „фактички стале и машиноградња и бродоградња, а авио-индустрија запала у проблеме“. Он је при том подвукао: „Украјина не жели да у ЕУ буде сиромашни рођак“.
Други утицајни посланик Јануковичеве партије Владимир Олијњик овоме је додао: „Украјина не споаљује мостове према ЕУ. Ово није геополитички заокрет већ победа економије и здравог смисла“.
ЕШТОН: Дубоко смо разочарани одлуком Украјине
Висока представница ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон - она пред којом пузе сви из београдске власти - није могла да сакрије: „Дубоком смо разочарани одлуком Украјине“.
Шеф шведске дипломатије Карл Билт, један од твораца програма „Источно партнерство“, није био ништа мање затечен, али је изјавио: „Ми не остављамо Украјину. За њу су врата ЕУ отворена“.