ТАЈНИ ИЗВЕШТАЈ ФРАНЦУСКЕ ПОЛИЦИЈЕ: Земља је на рубу спонтане народне побуне
ИСТОРИЧАР И БИОГРАФ ЛУЈА XVI, ЖАН-КРИСТИЈАН ПТИФИС, ЗАПИТАО СЕ У РАЗГОВОРУ ЗА ЛЕ ФИГАРО: „ЗАР СМО ЗАИСТА У 1789-ОЈ?”
- Лидер десног центра, Франсоа Бајру, рекао је у једном разговору: „Француска је на рубу устанка”. А бивши француски премијер Жан-Пјер Рафарен био је тек нешто мање алармантан: „Идемо од љутње према насиљу”
ТАЈНИ документ француске владе освануо је на страницама париског листа Ле Фигаро, а у њему се признаје да је право стање у земљи напетије него што се чини.
Реч је о документу министарства унутрашњих послова у којем се упозорава да се Француска налази на „рубу” избијања народне побуне због актуелног економског стања у земљи”.
„На целој француској територији, у народу влада тензија, огорчење и бес”, истиче се у месечном извештају 101 префекта. Подсетимо, тзв. одред префекта је успоставио још Наполеон 1800. године да би био „очи и уши” централне владе у француским провинцијама.
Франсоа Бајру
„Легитимитет опорезивања је под упитником широм земље. Незадовољство и огорчење су еруптивни, праћени гњевом и готово спонтани јер не амнифестују се унутар изграђених социјалних покрета”, истиче се у документу.
„Порези су постали главни разлог опозиције овој влади”, наводи се у том документу. Наиме, од јануара ће се у Француској додатно повећати ПДВ.
У овом неочекивано искреном документу наводи се и да су многи људи очајни и да не „не виде бољу будућност”. „То је плодно тло за могућу социјалну експлозију”, упозорава се у тајном документу француског министарства унутрашњих послова.
Поједини француски политичари слагласни су са оваквим прогнозама.
Лидер десног центра, Франсоа Бајру, рекао је у једном разговору: „Француска је на рубу устанка”. А бивши француски премијер Жан-Пјер Рафарен био је тек нешто мање алармантан: „Идемо од љутње према насиљу”.
Историчар и биограф Луја XВИ, Жан-Кристијан Птифис, запитао се у разговору за Ле Фигаро: „Зар смо заиста у 1789-ој?”.
Притом је указао да постоји неколико паралела између данашње Француске и оне пред избијање Француске Револуције: огроман спољни дуг, хронични дефицит у буџету, болни и неправедно наметнути порези, импотентна и непопуларна влада, ривалство међу министрима, велика незапосленост и насиље. Птифис је, иначе, директно упоредио француског председника Франсоа Оланда с Лујом XВИ, нагласивши: „То су двојица неодлучних оптимиста... потпуно искључених из стварности. Зато се озбиљни изгреди, чак и болне социјалне експлозије, не могу искључити.”
Оландова популарност и даље у паду и сада износи свега 15 одсто.