Египћани петицијом траже од генерала ал Сисија да се кандидује за шефа државе
ВОЈНИ ВРХ ЖЕЛИ БРЗО ШИРЕЊЕ САРАДЊЕ СА РУСИЈОМ
ОД КОЈЕ ИМА НАМЕРУ ДА ЗА ЧЕТИРИ МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА КУПИ ОРУЖЈЕ
- Иза петиције, по свему судећи, стоји армија, испод ње су већ потписи 15,4 милиона људи, а њени организатори желе још 35 милиона потписа
- Шеф египатског демократског покрета Независност који обједињује више од 30 партија Ахмадел ФАТАЛИ: Свргавање председника Мухамеда Морсија (сада се то назива „револуција 30 јуна“) помогло је да се пресече пут који је земљу водио у катастрофу јер су за време његове владавине, Египтом владале „специјалне службе САД и Израела“
У ЕГИПТУ је у току политичка кампања чији инспиратори и организатори настоје да утру пут избору генерала Абдела Фатаха ал Сисија за новог шефа државе.
Формални иницијатор кампање „Коначни избор“, извесни Рефаи Насрула, тврди да је већ 15,4 милиона људи потписало петицију којом се први заменика председника владе, генерал ал Сисија, позива и умољава да се кндидује за председника Египта.
Циљ кампање је прикупљање 50 милиона потписа (Египат има 82 милиона становника) подршке ал Сисију учествује на изборима који су оквирно предвиђени за полетак лета 2014. године.
Уколико генерал одустане од учешћа на изборима, Насрула - иза којег изгледа стоји и војни врх земље - прети да ће позвати на бојкот предизборне кампање.
„Војска и даље управља Египтом, а одлучила је да од ал Сисија по сваку цену направи изабраног председника. Отуд петиција. Кад је потпишу нови милиони - генерала ће кндидовати и на крају му додати мало гласова да победи. Тако ће земља поново добити лидера из војних кругова, што је био случај и са Хосни Мубараком, али и пре њега“ - објашњава експерт за Египат и Блиски Исток професор МГУ Владимир Исајев.
Иако више од две године живе у условима перманентне револуције, многи Египћани се по добру сећају времена „диктатуре“, када је земља имала значајне златне и девизне резерве, а прилив туриста из године у годину био у порасту.
„Кад је 4. новембра почело суђење бившем председнику Морсију - улице градова су биле препуне људи који су подржавали тај процес. Рекао бих да 90 одсто становника не порджава исламисте“ - тврди шеф египатског демократског покрета Независност који обједињује више од 30 партија Ахмадел Фатали.
Он тврди да је свргавање председника Мухамеда Морсија (сада се то назива „револуција 30 јуна“) помогло да се „спречи пут који је водио земљу у катастрофу“, пошто су за време његове владавине, а сам је припадао Муслиманској браћи, Египтом владале „специјалне службе САД и Израела“.
Генерал Абдел Фатах ал Сиси
Организатори кампање у корист ал Сисија делују истовремено у неколико праваца. Поред „обраде становништва“, они настоје да побољшају имиџ Египта у иностранству. Тако је 7. новембра делегација „народне дипломатије“ дошла у Москву да би саопштила да у земљи постоји пирамида власти и да све није толико лоше и да је сада погодно време да Русија дође на египатско тржиште и да је тамо радо чекају.
„Надамо се да ће следеће године након избора новог председника, Египат посетити Владимир Путин. Вашингтон нашу земљу доживљава као зону свог утицаја са намером да засмета утицају Русије и Кине на међународној арени, иако ми желимо да развијамо односе не само са САД, већ и са другим државама“ - изјавио је члан делегације и бивши министар иностраних послова Мухамед Ораби.
Представници делегације „народне дипломатије“ рачунају да ће Русија у Египат ући одмах из неколико праваца.
„Тренутно увозимо око 50 одсто свих прехрамбених произдвода. Поред тога, око 10 милиона акара земље може бити искоришћено за пољопривреду. Зато желимо да Русија учествује њеној припреми“ - рекао је шеф Савеза египатских фармера Мухамед Баргаш.
Према његовим речима, сељаци су заинтересовани да увозе пољопривредну технику, ђубриво и пестициде, као и да Русија заједно са њима модернизује пољопривредни систем.
„Египћани традиционално рачунају на државну помоћ Москве. Али, сада нису совјетска времена, зато ће морати да их повеже бизнис, а да ли ће се бизнис одлучити за инвестиције високог ризика у Египту, тешко је рећи“ - каже Исајев.
Египатска страна жели да прошири и увећа сарадњу у области испорука руског оружја. Према речима Мухамеда Орабија, Каиро се налази на граници рата против тероризма на Синајском полуострву и због тога би испорука новог наоружања била више него потребна.
За 13. и 14. новембар планиран је заједнички сусрет министара иностраних послова и одбране Русије и Египта који треба да се одржи у египатској престоници. Очекује се да ће први део састанка бити посвећен уговору о испоруци руског оружја.
Претпоставља се да ће вредност уговора бити 4 милијарде долара. Иако већи део наоружања Египту испоручују САД и Француска, египатска армија има много стрељачког наоружања, противракетних система, оклопних и других возила совјетске производње којима је неопходна замена.
Горан Шимпрага