ХЕЈГЕЛ: Буџетска криза прети смањењем војног потенцијала САД
ПЛАНИРАНО НОВО СМАЊЕЊЕ РАСХОДА ПЕНТАГОНА У ИЗНОСУ
ОД 500 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА У НАРЕДНИХ 10 ГОДИНА
Чак Хејгел
- Имајући у виду да ће Пентагон у овој „фискалној години“ остати без 52, а да је већ остао без 487 милијарди долара, амерички министар одбране Чак Хејгел је оценио: „Ова смањења су исувише брза, исувише велика, исувише нагла и неодговорна“
- Најавио је да ће САД формирати мобилније и оперативније јединице мање бројности и дати предност борбеним пунктовима у односу на гарнизоне
МИНИСТАР одбране САД Чак Хејгел изјавио је да смањење расхода у оквиру секвестра америчког федералног буџета прети смањењу потенцијала Оружаних снага Сједињених Држава.
„Садашња крајње озбиљна, нагла и дубока смањења буџета прете деградацијом наших војних могућности“ - рекао је Хејгел говорећи у Центру за стратешка и међународна истраживања на скупу који је организовала Минхенска конференција за безбедност.
Он је напоменуо да је у оквиру секвестра буџета, који функционише од марта ове године, планирано смањење расхода Пентагона у износу од 500 милијарди долара у наредних 10 година, као додатак већ одобреном смањењу од 487 милијарди долара у истом периоду.
Само до краја текуће фискалне године (која у Америци почиње у октобру), Пентагону прети губитак 52 милијарде долара, прецизирао је Хејгел, а преносе РИА Новости.
„Ова смањења су исувише брза, исувише велика, исувише нагла и неодговорна“ - рекао је шеф Пентагона.
Осим тога, нагласио је, због немања „нормалног буџета“ - Пентагону је тешко да планира своје операције. Хејгел је позвао законодавце у Конгресу на „одговорнији стратешки приступ“ и изразио наду да ће се републиканци и демократе договорити о доношењу буџета.
Хејгел је побројао низ области у којима Пентагон жели да уштеди новац. САД морају да добију мобилније и оперативније јединице мање бројности, да дају предност борбеним пунктовима у односу на гарнизоне и да се потруде да држе под контролом неконтролисани пораст трошкова.
Међутим, Хејгел каже да није могуће избећи „сурове одлуке“ о смањењу фонда плата на који одлази половина буџета Пентагона.
„Неопходна је адаптација оружаних снага да бисмо остали снажни, борбено способни и први у свету“ - закључио је Хејгел.