САД немају намеру да се споразумом обавежу де неће шпијунирати Немачку

АМЕРИКАНЦИ ТАКАВ СПОРАЗУМ ЗАСАД ИМАЈУ САМО СА КАНАДОМ,

ВЕЛИКОМ БРИТАНИЈОМ, АУСТРАЛИЈОМ И НОВИМ ЗЕЛАНДОМ

         СВИ су изгледи да САД неће са Немачком склопити споразум о забрани међусобне шпијунаже.

         Један неименовани представник америчке администрације рекао је:

         „Тренутно не водимо преговоре о свеобухватном споразуму који забрањује међусобну шпијунажу, али се слажемо да радимо у правцу великог међусобног поверења између наших земаља. И ако то будемо радили на прави начин, то ће учврстити наше односе“ - изјавио је представник САД.

         Напетост у односима САД и других европских земаља, укључујући и Немачку, порасла је након серије медијских публикација да је Агенција за националну безбедност (NSA) прислушкивала телефонске разговоре Француза, Немаца, Шпанаца и Италијана чак и мобилни телефон немачког канцелара Ангеле Меркел.

         Крајем октобра су у Вашингтону боравили спољнополитички саветник канцелара СРН Кристоф Хојсген и владин координатор за питања обавештајних служби Гинтер Хајс. Они су се у Белој кући састали са Џејмсом Клепером, првим замеником шефа NSA Крисом Инглисом и помоћницима председника САД за националну безбедност и питања борбе против тероризма Сјузан Рајс и Лизом Монако. Консултације ће се наставити, али је засад тешко предвидети њихов исход.

         Тренутно САД имају споразуме о одустајању од међусобног шпијунирања са четири државе: Канадом, Великом Британијом, Аустралијом и Новим Зеландом. Ову групу, у којој се веома тесно размењују обавештајне информације, називају „Пето око“.

         Стручњаци сумњају да се било ко други може прикључити овој групи, због тога што је за такву одлуку потребна сагласност сваког члана „петорке“. Скептични су и поводом могућности да Сједињене Државе усвоје нека општа правила обавештајног рада заједно са другим земљама укључујући Немачку и Француску.

         А и да те земље нека заједничка правила прихвате - остатак света вероватно би од њих требало још више да зазире.

         Бивши сарадник NSA Едвард Сноуден разоткрио је да су на америчком електронском нишану били телефони више од 35 лидера у свету.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари