Американци сателитски прате врховног вођу Ирана – ајатолу Али Хамнеија
ЗА ШПИЈУНИРАЊЕ ИРАНА НСА ИМА ПОСЕБАН ПРОГРАМ ПОД НАЗИВОМ „ЛОВАЦ НА ДУХОВЕ” (GHOSTHUNTER)
Али Хамнеи
- Тим НСА преко сателита проучава околину иранског вође, његова превозна средства и наоружање његових чувара. Амерички стручњаци пресрећу саопштења о кретању ајатоле, о војним авионима и хеликоптерима које користи и о томе где су и када узлетали и слетали
- Американци „снимају” и иранске радаре и системе ПВО, прате њихове системе телекомуникације, укључујући и сателите
АМЕРИЧКА агенција за националну безбедност (НСА) шпијунирала је „израелске војне објекте високог приоритета”. О томе се говори у информацији објављеној у листу New York Times.
Ослањајући се на документа, достављена бившим извођачем радова АНБ Едвардом Сноуденом, сазнало се да је Агенција за националну безбедност САД размењивала обавештајна сазнања и са владама које су такође представљале циљеве НСА, укључујући и сам Израел.
Сноуденова документа описују америчку сарадњу са Израелским националним пододељењем „Сигинт”, или пододељењем 8200, које од НСА добија материјале прислушкивања а сáмо заузврат снабдева Американце сличним подацима. Међутим, у документима Сноудена се такође спомиње чињеница да је Агенција пратила „израелске војне мете високог приоритета”, укључујући и беспилотне летелице и пројектиле система „Црни врабац”.
Новинари New York Times су се упознали и са другим документима, која је лондонски Guardian добио од Сноудена. Према подацима овог листа, највећа обавештајна агенција Америке - са 35000 сарадника и буџетом од 10,8 млрд долара годишње - бави се прислушкивањем по читавом свету, прикупљајући сваки бит информације која би могла да прошири и употпуни сазнања владе САД о другим државама. Истиче се да се половина најбитнијих материјала, које добија обавештајна служба, предочава председнику САД на свакодневном брифингу.
У извештају који је до њујоршког листа дошао од Сноудена, говори се и о операцији НСА чија је главна мета врховни вођа Ирана.
„У мају 2009. аналитичке агенције су дошле до сазнања да је врховни вођа Ирана, ајатола Али Хамнеи повремено одлазио у провинцију Курдистан, смештену у планинском масиву на северо-западу државе. Агенција је без одлагања организовала хај-тек шпијунажу. До дан данас се пројекат чији је циљ ајатола Хамнеи зове се „операција Дреднот”.
„Тим НСА преко својих сателита проучава околину иранског вође, његова превозна средства и наоружање његових чувара. Амерички стручњаци пресрећу саопштења о кретању ајатоле, о војним авионима и хеликоптерима које користи и о томе где су и када узлетали и слетали”.
„Они проучавају иранске радаре и системе ПВО, прате системе телекомуникације ове земље, укључујући и иранске сателите. Све ове податке прикупља програм НСА под називом „Ловац на духове” (Ghosthunter). Не ради се о томе да се прати свака реч иранског лидера, већ о томе да се прикупљају подаци о томе како да се обезбеди прислушкивање на територији читавог Ирана у случају кризе”.
Марија Петрова