У Румунији ће од 2015. „дежурати“ 24 америчке ракете-пресретачи SМ-3

ПЕНТАГОН ЋЕ У БИВШОЈ РУМУНСКОЈ ВАЗДУХОПЛОВНОЈ БАЗИ ДЕВЕСЕЛУ

СТАЛНО ДРЖАТИ 200-500 ВОЈНИКА

Александар Вершбоу

         НА ЈУГУ Румуније у округу Олт почела је изградња америчке базе за ракете-пресретаче, која ће постати део европског система противракетне одбране, јавиле су агенције.

         „Ово је историјска прилика“, изјавио је заменик генералног секретара НАТО-а, амерички дипломата Александар Вершбоу, на полагању камена-темељца у бившој румунској ваздухопловној бази Девеселу, пренео је Франс прес.

         „Ово постројење у Девеселу биће кључна компонента у изградњи целокупног балистичко-ракетног одбрамбеног система НАТО-а“, рекао је Вершбоу, додајући да је ће база профункционисати до краја 2015. и интегрисати се у систем НАТО-а.

         Свечаном почетку радова присуствовали су председник Румуније Трајан Басеску, као и амерички подсекретар за одбрану Џејмс Милер и директор америчке Агенције за ракетну одбрану Џејмс Сајринг (Сyринг), наводи француска агенција.

         Басеску је рекао да штит има циљ „заштиту европских и америчких грађана“.

         Вашингтон ће инвестирати 97 милиона евра у базу, изграђену пре приближно 60 година уз помоћ Совјетског Савеза.

         У бази, која остаје под румунском командом, биће смештено просечно 200 америчких војника, до максимално 500.

         Пољска и Румунија сложиле су се да наредних година сместе по 24 америчке ракете-пресретаче СМ-3, а амерички бродови опремљени ракетама-пресретачима треба да буду базирани у једној шпанској луци.

         „Оно што почињемо данас је снажан и опипљив израз нашег свечаног обавезивања узајамној безбедности у Европи“, рекао је Милер.

         Покренут 2010, пројекат НАТО антиракетног штита базиран углавном на америчкој технологији, обухватиће распоређивање ракета и снажних радара у источној Европи и Турској, наводи АФП, додајући да је за пројекат речено да има циљ спрчавање потенцијалног иранског напада и да је изазвао противљење Русије.

         Тај противракетни систем градиће се етапно и планира се да буде оперативан 2018. године, наводи француска агенција.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари