Русија ће у сигурно „узети Украјину”, само је питање - када и „за колико“
ПРОЦЕНА ПРЕДСЕДНИКА КИЈЕВСКОГ ЦЕНТРА ЗА СИСТЕМСКУ АНАЛИЗУ РОСТИСЛАВА ИШЋЕНКА
Ростислав Ишћенко
- Украјински експерт је уверен: „Тренутно је на дневном реду једно једино питање – да ли ће у Украјини након потписивања споразума о придруживању са Европском унијом бити лоше или веома лоше”
- Ишћенко је чак уверен: И ако потпише споразум о придруживању, Украјина неће бити снажна економски ни стабилна политички. Путин и Медведев не сумњају да ће се Русија у Украјини пре или касније појавити. У томе нема ништа фатално - они једноставно рачунају на дуге стазе
АМБИЦИЈА званичног Кијева да са ЕУ потпише споразум о придруживању наилази на критику и у самој Украјини.
„Тренутно је на дневном реду једно једино питање – да ли ће у Украјини након потписивања споразума о придруживању са Европском унијом бити лоше или веома лоше. То ће од Русије захтевати више економских ресурса да би стабилизовала дату ситуацију. Питање се своди само на то - када ће Русија овде да дође и колико ће је то коштати“ – оценио је председник кијевског Центра за системску анализу Ростислав Ишћенко.
Овај украјински политиколог сматра да је руски премијер Дмитриј Медведев био у праву кад је изговорио да споразум Украјине и ЕУ о придруживању неће бити катастрофа за Русију.
Ишћенко је уверен да Медведев тиме није рекао ништа ново и да ће Украјина након потписивања споразума о придруживању свеједно вратити у зону утицаја Русије.
„И Медведев, и саветник председника РФ Сергеј Глазјев, као и сам председник РФ Владимир Путин, говорили су да је Споразум о придруживању фаталан за Украјину, али не и за Русију. Они су увек говорили: „Драги наши украјински пријатељи, добро размислите шта чините овај споразум може бити фаталан за вас. Овде није питање да ли Русија жели да на Украјини нешто заради. Наравно да би Русија била задовољна да Украјина приступи Царинској унији или да добије Украјину као свог снажног економског и стабилног политичког савезника“ – изјавио је овај експерт.
„Али, без обзира да ли ће потписати споразум о придруживању или неће, Украјина неће бити снажна економски ни стабилна политички. Путин и Медведев не сумњају да ће се Русија у Украјини пре или касније појавити. Зато у томе нема ништа фатално, они једноставно рачунају на „дуге стазе“ – закључује експерт.
ФАКТИ подсећају да је на заједничкој конференцији за штампу премијера Украјине и Русије 15. октобра Медведев овако одговорио на питање - зашто Украјина потписује споразума са ЕУ:
„Не знам. То је украјинска одлука. Не видим у томе било какве користи, али можда наши украјински партнери то боље виде. Хајде да видимо шта ће се дешавати. Могу само да кажем да Русија има огромну робну размену са Европском унијом – 400 и више милијарди долара – а немамо никакав споразум о придруженом чланству јер нам није потребан. И без њега се све нормално одвија. Свака земља самостално бира форме сарадње. Најважније је да та форма не кочи реални развој економских процеса и да доприноси интеграцијама како са европским, тако и са другим државама“.
Истом приликом је украјински премијер Николај Азаров истакао да Украјина није учинила посебан избор у корист „европских интеграција“, већ да је само предузела кораке да себи обезбеди повољније царинске тарифе у трговини са ЕУ и приступ технолошки развијеним тржиштима.
Горан Шимпрага