Токио ће на „вуменомику“ потрошити три милијарде долара у три године

ЈАПАН ЋЕ ИНИЦИРАТИ МЕРЕ ЗА ЗАШТИТУ ЖЕНА ОД СЕКСУАЛНОГ НАСИЉА

У УСЛОВИМА РАТНИХ СУКОБА

Шинзо Абе

  • Желим да направим друштво у коме ће жене да цветају. Брига о женама постаће и главна линија јапанске дипломатије - изјавио у Њујорку премијер Шинзо Абе 

        ЈАПАНСКИ премијер Шинзо Абе обећао је - говорећи у Генералној скупштини УН - да ће уз помоћ жена извући земљу из економске кризе.  

        - Желим да направим друштво у коме ће жене да цветају. То се тиче не само моје земље, брига о женама ће постати и главна линија јапанске дипломатије, - изјавио је Абе.  

        Према његовим речима, што је жена у друштву успешнија, то је боље стање у економији и политици.  

        За реализацију новог правца своје владе, Абе ће се окренути такозваној womenomics („вуменомиком“).

        Овај термин је постао популаран 2009. када се појавила истоимена књига америчке новинарке Клер Шипман и њене британске колегинице Кејт Кеј. Главне идеје књиге су: промена положаја жене у модерном свету, јачање њене улоге у друштву и бизнису, хармонија између посла и личног живота.  

        Са циљем да се жене подрже, Јапан је одлучио да активира своје активности у УН.  То се неће тицати само подршке улози жене у друштву, већ и њене заштите од сексуалног насиља у условима ратних сукоба. Осим тога, Токио ће на редовном заседању комисије УН о положају жена припремити нацрт резолуције о помоћи женама у условима природних катастрофа.  

        На крају, обећао је да ће Јапан добити национални план за јачање улоге жене у друштву. Засад Јапанци имају одређене проблеме по том питању. Плата жена, углавном, је мања него што примају мушкарци, наталитет је у паду, а расте број развода.  

        За своје планове Токио планира да у наредне три године издвоји 3 милијарде долара. Према речима јапанског премијера, новац ће да се троши на проширење права жена, развој здравствене заштите, као и на заштиту жена које су изложене опасности за време ратних сукоба.   

        То су три стуба, на којима ће се базирати јапански програм, - изјавио је Абе.

        Идеја је много дубља него што изгледа - оценио је директор Института за социјалну политику Економског факултета Државног универзитета Русије Сергеј Смирнов. - Доказано је да јачање улоге жене подстиче стабилност у друштву, а у данашњем свету то је неопходно. Осим тога, не треба да заборављамо на изборе - жене су као бирачи активније од мушкараца.  

        Абе је наступио из два разлога. Први је његова жеља да повећа ауторитет Јапана у свету. Други разлог - повећање сопствених шанси да се, после збрке са премијерима у Јапану у протеклим деценијама, задржи на власти.  

        Јапан жели да поново добије на политичкој тежини, која је у протеклих неколико деценија била у опадању због проблема у економији као и због растућег утицаја Кине, - сматра бивши амбасадор у Токију и бивши заменик министра спољних послова РФ Александр Панов. 

        Изгледа да су Јапанци смислили како да укомпонују јачање ауторитета своје државе са пиаром самог премијера.  

        Сваки нови премијер у Јапану тежи да се издвоји неком новом идејом, - сматра стручњак за Јапан Андреј Фесјун. - Абе је већ испричао о „вуменомици“ код себе, изјавивши да у рејтингу УН у вези положаја жена у читавом свету, Јапан заузима једно од последњих места и да треба нешто учинити тим поводом. Сада је његову идеју са говорнице Генералне скупштине УН чуо читав свет. То ће скренути пажњу на саму иницијативу, као и на личност премијера, а узгред ће да привуче гласове жена-бирача у земљи.  

        Према Фесјуновим речима, Јапан се - намером да уложи 3 млрд долара у помагање женама широм свету - поново откупљује новцем од проблема, како спољних тако и унутрашњих.  

        Превела Марија Петрова

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари