Американци због Сноудена уводе „атомска правила” безбедности
МЕДИЈИ У САД ТВРДЕ ДА ЈЕ ЕДВАРД СНОУДЕН МОГАО ДА УЗМЕ
ОД 200 ДО НЕКОЛИКО ДЕСЕТИНА ХИЉАДА ТАЈНИХ ДОКУМЕНАТA
Ештон Картер
- Први заменик министра одбране САД Ештон Картер објавио да се уводи правило чувања важних докумената по деловима - на неколико компјутерских сервера
- Осим тога, да ће ступити на снагу тзв. „правило два лица” које подразумева да ће одређени документи бити доступни тек пошто и други сарадник специјалне службе за то да одговарајућу дозволу
АМЕРИЧКЕ власти су одлучиле да коригују режим доступа својим тајним подацима да би спречиле њихов одлив у будућности. Другим речима: да би искључили могућност да им се догоди „нови Сноуден”.
Уосталом, најављујући „пооштравање режима доступа тајним подацима и документима” - први заменик министра одбране САД Ештон Картер уопште није крио да има на уму баш оно што је урадио бивши сарадник америчких специјалних служби Едварда Сноудена.
Говорећи на форуму о питањима безбедности у Аспени (држава Колорадо), Картер је изјавио да се већ примењују додатне пооштрене мере за приступ тајним подацима. Уводи се правило чувања важних докумената по деловима - на неколико компјутерских сервера.
Осим тога, ступиће на снагу тзв. правило два лица на основу којег ће одређени документи бити доступни тек пошто и други сарадник специјалне службе за то да одговарајућу дозволу.
Овакав режим безбедности годинама функционише на америчким нуклеарним објектима.
Картер је истакао да америчке власти и даље утврђују штету коју је нанео Сноуден.
Амерички медији саопштавају да је он могао да преузме од 200 до неколико десетина хиљада тајних докумената.
„У овом тренутку могу да само да кажем да је штета веома велика“ - указао је Картер.
Факти подсећају да је тридесетогодишњи Едвард Сноуден радио по уговору у Агенцији за националну безбедност и да се бавио електронском шпијунажом.
Побегавши из САД, он је открио медијима да постоји тајни шпијунски програм који Америка користи у овој институцији и по читавом свету. Из САД Сноуден је отишао у Хонг Конг, а отуда у Москву да би из руске престонице прешао у трећу државу која би му дала азил, али за сада се још увек налази у Русији у хотелу унутар транзитне зоне аеродрома Шереметјево.
Г. Шимпрага