Хиљаде ирачких сунита и шиита први пут се заједно молиле против насиља

УБРЗО ПОТОМ У НИЗУ ТЕРОРИСТИЧКИХ НАПАДА УБИЈЕНО 12, А РАЊЕНО 25 ЉУДИ

  • За протекле две недеље терористи у Ираку убили најмање 300 људи, а од почетка маја више од 400. Готово 100 их је убијено у низу напада који су се догодили 20-ог маја 
  • Власти у Багдаду оптужују да „поједине земље региона“ потпаљују насиље у Ираку ради свргавања владе
  • УН мисија у Ираку потврдила је да је април био најсмртоноснији месец у земљи још од 2008. 

         ХИЉАДЕ ирачких сунита и шиита, широм земље укључиле су се у заједничку молитву против сваке врсте секташког насиља које је обележило последњих неколико насилних недеља у тој земљи.

         Заједничка молитва дошла је у време знатне ескалације тензија И насиља између централних власти и сунитских екстремиста на простору западне провинције Анбар. У исто време низ терористичких напада погодили су шиитска и сунитска света места широм земље, а убијене су стотине људи. 

         „Они који дижу у ваздух џамије су непријатељи и сунита и шиита и желе њихов сукоб“, рекао је премијер Малики који је подржао заједничке молитве.

         Сунитско-шиитска молитве биле су јуче, а убрзо после њих догодила се цела нова серија подметнутих експлозија које су убиле 9, а раниле 25 људи.

         А још су терористи на северу Багдада отворили ватру из аутомата по цивилима, убивши тројицу.

         За протекле две недеље терористи су у Ираку убили најмање 300 људи, а од почетка маја више од 400. Готово 100 их је убијено у низу напада који су се догодили 20-ог маја. 

         Власти у Багдаду оптужују да „поједине земље региона“ потпаљују насиље у Ираку ради свргавања владе.

         УН мисија у Ираку потврдила је да је април био најсмртоноснији месец у земљи још од 2008. 

         Током прва четири месеца 2013. у Ираку је убијено преко 700 људи, а рањено више од 1.600.

         Ирак је јуче био централна тема популарне ТВ дебате „Cross Talk“ на руском каналу Russsia Today. Један од гостију у програму, Мајкл О'Ханлон - члан утицајног и једног од најстаријих америчких „ think-tank“-ова за спољну политику, Броокингс Институтион, напустио је емисију након што је водитељ сугерисао да су актуелни проблеми у Ираку, укључујући и насиље које сада прети избијањем новог грађанског рата, директна последица америчке војне интервенције.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари