Вашингтон и Тел Авив забринула и сама могућност да Русија испоручи Сирији С-300
„ВОЛ СТРИТ ЏОРНАЛ” ОБЈАВИО ДА СЕ СПРЕМА ПРОДАЈА
- ЧЕТИРИ БАТЕРИЈЕ, ШЕСТ ЛАНСЕРА И 144 ПРОЈЕКТИЛА
- Кери изјавио је у Риму да би продаја тог напредног система противваздушне одбране Сирији наводно била „дестабилизујући фактор за безбедност Израела” иако је С-300 чисто одбрамбено оружје
- Тајна је у томе што би ракетни системи С-300 у Сирији, у најмању руку, знатно отежали америчку и израелску војну интервенцију против те земље
АМЕРИЧКИ лист „Вол стрит џорнал” објавио је као сензацију: да је Москва договорила са Дамаском продају четири батерије С-300 домета 200 километара, шест лансера и 144 пројектила. Уз наглашавање: да је цео посао вредан 900 милиона долара и да треба да буде реализован у наредна три месеца.
Русија и Сирија су одбиле да ову информацију коментаришу. Али, зато су се узбудили и узнемирили - Израел и Американци.
Толико да је агенција Ројтерс објавила апел једног високог ирзаелског функционера Москви: да С-300 нипошто не продаје режиму сиријског председника Башара Асада.
А амерички државни секретар Џон Кери изјавио је данас у Риму да би продаја тог напредног система противваздушне одбране Сирији наводно била „дестабилизујући фактор за безбедност Израела”.
Док је ово изговарао, Керија уопште није било брига: ни што је С-300 чисто одбрамбени ракетни систем који не може да угрози ничију безбедност, ни што продаја таквих система не подлеже никаквој међународној забрани.
Тајну забринутости разоткрила је агенција АП, објавивши: да је Израел разменио информације са САД у нади да ће убедити Русију да заустави планирану продају противваздушних пројектила С-300 јер би то оружје би повећало одбрамбене могућности сиријске владе и отежало САД и другим земљама да размотре чак и могућност увођења зоне забране летења или неке друге војне интервенције.
Систем С-300 је развијен као одбрана од авиона и крстарећих пројектила за совјетску противваздушну одбрану. С временом су развијене и верзије које могу да пресретну и балистичке пројектиле.
Данас је сваки ракетни комплекс С-300 у стању да „прати” по шест различитих циљева и да их гађа са 12 ракета.
Све у свему: и Вашингтон и Тел Авив „кмече” јер добро знају да би С-300 у Сирији била, у најмању руку, знатно отежана свака и америчка и израелска војну интервенција против те земље.