Литванија своје грађане који су служили у армији СССР прогласила жртавама окупације

УСТАВНИ СУД У ВИЉНУСУ ОБЈАВИО ДА ЈЕ СЛУЖЕЊЕ

У ОРУЖАНИМ СНАГАМА СССР БИЛО НЕЗАКОНИТО

        УСТАВНИ суд Литваније објавио је одлуку о државним пензијама службеницима и војницима из које следи - ни мање, ни више! - да је служење у оружаним снагама СССР било незаконито.  

       Уставни суд Литваније се овако изјаснио - након што је разматрао закон о државним пензијама грађанским лицима и војницима и утвардио да су Литванци принудно служили у Совјетској армији.

       У образложењу одлуке се позвао на на међународно право и одредбу да становници окупираних територија не могу бити натерани да служе у непријатељским оружаним снагама, што се сматра ратним злочином.

       „Територију Литваније је - са аспекта међународног права -окупирала друга држава и она никада није била законити део СССР“ - констатовао је Уставни суд.

       Литвански Уставни суд је саопштио да је са аспекта међународног права државност земље обновљена 1990. године и да је то она литванска држава против које је 15. јуна 1940. године СССР применио агресију. Зато се сматра да је служење грађана Литваније у Совјетској армији било незаконито.

       „За време совјетске окупације, грађани Литваније (који су били грађани Републике Литваније до 15. јуна 1940. године и њихови потомци) нису били повезани са окупационом државом, већ су им незаконито наметане све обавезе, повезане са совјетским држављанством, укључујући и обавезу служења у Совјетској армији“ - речено је у судској одлуци.

       У складу са законом, грађанима Литваније који су служили у Совјетској армији, совјетској Служби за обезбеђивање границе, МУП-у и другим службама, после 11. марта 1990. године, овај период не улази у обрачун пензија.   

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари