РОМПЕЈ И ШОЈБЛЕ: Камерон би могао изазвати распад ЕУ
БРИТАНСКИ ПРЕМИЈЕР ТРАЖИ ДА БРИСЕЛ ВРАТИ ЛОНДОНУ НЕКА ОВЛАШЋЕЊА
* Излазак Британије би нанео огромну штету ЕУ, погађајући и њу и 26 осталих држава – упозорио је председник Европског савета
ИНСИСТИРАЊЕ британског премијера Дејвида Камерона на новом договору за његову државу извлачењем овлашћења од Брисела, могло би довести до брзог распада ЕУ и нанети огромну штету јединственом тржишту, упозорио је председник Европског савета Херман ван Ромпеј.
Највиши званичник ЕУ је такође изразио велику сумњу у поновно отварање уговора ЕУ како би се Европа реорганизовала након вишегодишње кризе, додатно компликујући Камеронову стратегију, која зависи од поновног преговарања о Лисабонском уговору да би Британија добила уступке.
У првом коментару поводом спорног питања будућности Британије у ЕУ, Ван Ромпеј је за „Гардијан“ изјавио да би излазак Британије нанео огромну штету ЕУ, погађајући и Британију и 26 осталих држава.
„Кад би свака држава могла да бира оне делове постојеће политике који јој се највише свиђају и да буде изузета из оних који јој се не свиђају, унија генерално, а посебно јединство тржиште, брзо би се распали“, рекао је.
„Све државе чланице могу, и имају, посебне захтеве и потребе који се увек узимају у обзир кад доносимо одлуке. Не очекујем ни од једне чланице да подрива основе система сарадње у Европи“.
Забринутост због правца који је Камерон заузео, изразио је и немачки министар финансија Волфганг Шојбле. Он је казао да би Британија пуцала себи у ногу ако би окончала 40-годишње чланство у ЕУ.
„Без снаге ЕУ, утицај Британије у свету би био смањен. Глас ниједне европске државе се не може чути у данашњем глобализованом свету ако је сама“, рекао је Шојбле, један од најутицајнијих европских политичара.
„Европи је потребна актуелна расправа о најбољем путу напред. Британски глас је и те како потребан у овом надметању идеја“, рекао је он за „Гардијан“.