Рјабков: Русија не искључује да ће се све са Украјином завршити „новом Јалтом“

СВЕ БРЖЕ РУСКО НАПРЕДОВАЊЕ У УКРАЈИНИ ОТВАРА СУШТИНСКА И СТРАТЕШКА ПИТАЊА

Споменик преговора Черчила,

Рузвелта и Стаљина у Јалти

* „Морали смо да зауставимо покушаје групе земаља које су узурпирале право да силним притиском диктирају своје услове целом свету. Наставићемо да се понашамо у истом духу

* Сада када покушај администрације Џоа Бајдена да стекне предност у хибридном рату „колективног Запада“ против Русије пропада, постизање свих циљева Специјалне војне операције биће стратешки пораз за саме Сједињене Државе

* Све треба да буде у контексту приморавања Вашингтона да преговара о решењима која консолидују нову геополитичку конфигурацију засновану на резултатима Специјалне војне операције

_____________________________________________________________

           СУКОБ Русије и Запада око Украјине, заједно са све бржим руским напредовањем на фронтовима, отворио је важно питање: неће ли се све завршити новом Јалтом?

           Како у Москви гледају на ту могућност, објаснио је заменик шефа руске дипломатије Сергеј Рјабков.

           Прво је указао да равнотежна ситуација међу великим силама никада није одговарала Американцима и њиховим најближим савезницима. Додао је да САД не воле да се сећају система Јалта-Потсдам на позитиван начин, јер Англосаксонци тада нису могли да игноришу војну моћ СССР и били су приморани да преговарају узимајући у обзир „реалност на терену”.

           - Крај Хладног рата завртео је главе политичара у Вашингтону. Одлучили су да могу себи да обезбеде глобалну доминацију и апсолутнуи вечну  сигурност на рачун других. Почели су зато да систематично уништавају постојеће механизме колективне безбедности, подрили систем уговора о контроли наоружања и допринели појави нових „врућих тачака“.

           - Вашингтон и НАТО су – навео је Рјабков - арогантно одбацили наше предлоге за дугорочне правно обавезујуће споразуме о руским безбедносним гаранцијама, изнете у децембру 2021. године. Истовремено су Сједињене Државе и њихови сателити повећали војне издатке до баснословних износа. Стотине милијарди долара потрошили су на милитаризацију режима у Кијеву након државног удара који су оркестрирали западњаци. Украјинска криза и оно што јој је претходило јасно показују да Запад није спреман да ради на заједничкој изградњи система колективне безбедности. Иако нико није поништавао постулат о недељивости безбедности у глобалној и регионалној димензији, они су га погазили и намерно ишли на ескалацију.

           Рјабков је посебно указао: „Морали смо да реагујемо. Морали су бити заустављени покушаји групе земаља које су узурпирале право да силним притиском диктирају своје услове целом свету. Наставићемо да се понашамо у истом духу. Сада када покушај администрације Џоа Бајдена да добије предност у хибридном рату „колективног Запада“ против Русије пропада, постизање свих циљева специјалне војне операције биће стратешки пораз за саме Сједињене Државе.

            - Зато, у принципу, не бих искључио „Јалту 2.0“, али у контексту приморавања Вашингтона да преговара о решењима која консолидују нову геополитичку конфигурацију засновану на резултатима Специјалне војне операције.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари