Стевандић: Свет да мора да уважи право Срба да бране себе и своје теритрорије

ПРЕДСЕДНИК НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РС: ВЕЛИКА ЈЕ ЗАБЛУДА ДА СЕ РУСИМА СА УКРАЈИНОМ ЖУРИ

* Нека ФБиХ не користи Сребреницу као гориво за сукобе са Србијом и Српском... У нама се много тога променило од усвајања резолуције, ми смо много више достојанства вратили у политику... Срби имају право да бране своја уставна права и у Србији, и у Српској и на КиМ

* У моменту када је БиХ нестабилна, Република Српска полако заузима своје место у свету. Српска пре 10 година није била оволика тема, а бити велика тема значи добити могућност да нешто објасниш

* Американци су нас учили да је њихов национални интерес ко ће бити градоначелник Београда, ко ће бити у опозицији, а да ми не смемо да кажемо да је наш национални интерес да вратимо Косово јер се то доживљава као агресија

___________________________________________________________

          ПРЕДСЕДНИК Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић изјавио је да ФБиХ не може да користи Сребреницу и резолуцију о геноциду у Сребреници која је усвојена у УН, као гориво за сукобе са Србијом и Републиком Српском.

          Коментаришући говор председавајућег Председништва БиХ Дениса Бећировића на комеморацији у Поточарима поводом обиљежавања 29 година од злочина у Сребреници, који је оптужио руководство Србије да угрожава мир у региону, Стевандић је за Танјуг рекао да је Бећировић човек који заузима медијски простор само ако нападне Србију и председника Србије Александра Вучића.

          Како је навео, у Федерацији БиХ постоји намера да се трагедија у Сребреници и резолуција наплаћује, поручивши да се наплаћивање трагедије у Сребреници, таргетирање Републике Српске и називање Срба геноцидним народом не исплати.

          - У нама се много тога променило од усвајања резолуције, ми смо много више достојанства вратили у политику. Срби имају политичке намере да покажу свету да мора да их уважи да бране своју теритрорију, свој народ и уставна права и у Србији, и у Српској и на Косову и Метохији - поручио је он.

          Стевандић додаје да у моменту када је БиХ нестабилна, Република Српска полако заузима своје место у свету, истакавши да Република Срска прие 10 година није била оволика тема, а бити велика тема значи добити могућност да нешто објасниш.

          - Никада није било толико приче колико је српских цивила побијено у Кравицама, Бјеловцу, и то све сами цивили, а да је одмазда у Сребреници извршена над муслиманским војницима који су учествовали у тим масакрима. То је сада први пут изашло у јавност, то сада знају исламске и друге земље, а то је био дeо геополитичке агенде подршке САД Бошњацима - навео је он.

          У моменту када постоји српско јединство и када је однос Србије и Српске перфектан, Стевандић каже да нема потребе за позивање велике Србије, и додаје да без обзира на подмукле прозивке праћене ружним речима о БиХ, Србија увек покаже поштовање и пијетет према Поточарима.

          Говорећи о атентату на бившег председника САД и кандидата Републиканске странке на предстојећим председничким изборима у САД Доналда Трампа, Стевандић је оценио да је Трамп овим што се догодило изабран за америчког председника, и додао да у тренутном постдемократском добу, за спољну политику САД као најмоћније силe више није битно шта народ изгласа.

          Према његовим речима, пре десетак дана је било прича да амерички председник Џозеф Бајден није способан, али да има добар тим, напоменувши да је тај тим замка који води у то да Америка не води спољну политику у зависности од воље бирача, већ да спољну политику воде неке друге институције.

          - Није много боље у Европи, а не може бити боље ни у Русији, у Русији се зна да један човек одлучује. Свака сила која осваја свет са мора, као некада Енглеска, која има много база, утицаја, нас је научила, као што су нас Американци научили да је њихов национални интерес ко ће бити градоначелник Београда, ко ће бити у опозицији, а ми не смемо да кажемо да је наш национални интерес да вратимо Косово јер се то доживљава као агресија - навео је председник парламента Републике Српске.

          Стевандић сматра да је, у моменту када је битно водити спољну политику, Србија на одличном путу јер није "залутала" ни на једну страну, а у исто време је сачувала добре односе са Русијом и показала Западу да не може да је употреби када њима затреба.

          Овакав светски поредак нема будућности и брзо ће се открити ко је у суштини преговарач, изјавио је Стевандић оценивши да Бајден сигурно није преговарач, али да Америкаци јесу у руско-украјинском рату.

          - У Украјини је живело око 10 милиона Руса, они тамо имају легалан интерес да ратују за безбедност свог народа. Није исти интерес када га базираш на сопственом народу или на другим геополитичким интересима - додао је он.

          Стевандић је истакао да Србија не сме да залута јер она није ни руски ни амерички "носач авиона", али додао да такође не сме да поремети традиционалне везе које су перфектне и са Русијом и са Кином зато што ће само они који имају суверенитет и самосталност имати место у новим преговорима.

          Додао је да најава француског председника Емануела Макрона о слању трупа у Украјину, није идеја Макрона, већ да је то "испипавање снага" и резултат геополитичких договора.

          На питање да ли види сличност у томе како медији представљају Трампа и како регионални медији представљају наше државнике, Стевандић је рекао да се већ годину дана говори о томе да Трамп буде убијен и да се настави постдемомкратско доба јер је Трамп већа претња том систему него руски председник Владимир Путин, за ког он сматра да ће победити у Украјини пре или касније.

          - Велика је заблуда да се Русима жури, они су на основу рата у Украјини ојачали Брикс, променили начин рада ОПК, променили технолошки дeо који су наслонили на Кину, што би се онда њима журило да заврше Украјину када су велики дeо свог народа спасили и сада мењају свет. Они сада из тог националног интереса прелазе у геополитички интерес, и ми имамо велики сукоб геополитичких интереса - објаснио је он.

          (Танјуг)

 

 

 

Категорије: 

Коментари