Тачи: Коначни споразум Србије и Косова не може се постићи без дефинисања граница
„НА ГРАНИЦИ ЋЕ РАДИТИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ТИМОВИ ДВЕ ЗЕМЉЕ И ПРЕДСТАВНИЦИ САД, НАТО И ЕУ“
* Албанском сервису Гласа Америке рекао да је сада тренутак и "реална прилика" да Србија и Косово постигну коначни споразум који би водио међусобном признавању, измени Резолуције 1244 УН и чланству Косова у УН
* Тачи је током боравка у Вашингтону разговарао са Мајком Помпеом и Џоном Болтоном. Признаје да је импресиониран тим састанцима и открива: „Обојица су врло јасно указали да је сада тренутак да се постигне свеобухватни споразум између Косова и Србије и да овај тренутак треба максимално да искористе сви актери на Косову и у Србији - под окриљем ЕУ и уз снажну подршку САД. Ова прилика је реална“
* „Нема споразума ако не буде реципрочног признавања Косова и Србије и чланства Косова у УН. Сваки други или привремени споразум неће имати ефекта. Такође, сматрам - и после састанка са Помпеом и Болтоном - да постоји расположење и глобални процес координације, да се ради на постизању мира између Косова и Србије“
________________________________________________________________________
ШИПТАРСКИ председник Косова Хашим Тачи изјавио је да се коначни споразум Србије и Косова не може постићи без дефинисања граница.
У интервјуу за албански сервис Гласа Америке Тачи је рекао да је сада тренутак и "реална прилика" да Србија и Косово постигну коначни споразум који би водио међусобном признавању, измени Резолуције 1244 УН и чланству Косова у УН.
Председник „Косова“ није прецизно одговорио на питање треба ли укинути царине на српску робу на Косову, али је рекао да се кроз "унутрашњи дијалог и сарадњу са међународним партнерима та ситуација мора превазићи".
"Односи и Косова и Србије су стално компликовани. Понекад и напети. Имамо последњу ситуацију која се догодила. Сматрам да ћемо у унутрашњем дијалогу, али и на међународном нивоу, наћи могућност да превазиђемо ову ситуацију, уз сарадњу са САД и ЕУ", рекао је Тачи на питање треба ли укинути царине што траже и Брисел и Вашингтон.
Тачи који је током боравка у Вашингтону разговарао са америчким државним секретаром Мајком Помпеом и саветником за националну безбедност Џоном Болтоном рекао је да је импресиониран тим састанцима.
"Обојица су врло јасно указали да је сада тренутак да се постигне свеобухватни споразум између Косова и Србије и да овај тренутак треба максимално да искористе сви актери на Косову и Србији под окриљем ЕУ и уз снажну подршку САД, да постигну мирни споразум између две независне и суверене државе. Дакле, оно што могу рећи да САД, председник Трамп, снажно подржавају процес дијалога, преговора и могућност постизања коначног споразума", казао је.
На питање шта је у томе ново, Тачи је рекао да је америчка подршка "сада конкретнија јер су ствари напредовале".
"Ми смо у последњим корацима, коначној фази постизања мировног споразума Косова и Србије. Оно што желим да постигнем кроз овај споразум као и косовске институције, али и народ Косова са нашим међународним партнерима, пре свега са САД, у блиској координацији са Вашингтоном, јесте међусобно признавање Косова и Србије, што ће отворити прилику за измену Резолуције 1244 УН и водити ка чланству Косова у УН. Ова прилика је реална", навео је Тачи.
Упитан да ли је идеја корекције граница део преговора о свеобухватном решењу Тачи је рекао да без дефинисања граница неће бити ни коначног мировног споразума који гарантује међусобно признавање.
"Постоје ствари о којима се расправља: нестала лица, расељени, имовина, СПЦ, инфраструктура… Али једна ствар коју треба знати јесте да без дефинисања граница нећемо имати коначан мировни споразум који гарантује међусобно признавање", рекао је.
Он је додао да ће на дефинисању граничних линија између Косова и Србије "радити професионални тимови две земље, укључујући и међународне представнике, представнике САД, НАТО, ЕУ" и нагласио да неће бити етничких граница.
"Карактер и реалност мултиетничког Косова ће бити очувани и имаћемо евроатлантски споразум. То је моментум који не треба да пропустимо, иначе постоји опасност да губимо деценије, а цену ће морати да плате будуће генерације", казао је председник Косова.
На питање због чега мисли да ће Србија признати Косово и у замену за шта - Тачи је рекао да нема споразума без узјаманог признавања Косова и Србије.
"Постоје отворена питања између наше две државе. Али не да је само захтев, већ је и реално решење јер нема споразума ако не буде реципрочног признавања Косова и Србије. И понављам још једном, чланства Косова у УН. Сваки други или привремени споразум неће имати ефекта. Такође, сматрам и после састанка са Помпеом и Болтоном, да постоји расположење и глобални процес координације, да се ради на постизању мира између Косова и Србије", рекао је.
Говорећи о процесу преговора са Београдом Тачи је оценио да је тај процес био транспарентан и да ће такав остати и позвао све актере на косовској политичкој сцени да се ангажују. Он је изразио уверење да ће косовски парламент брзо донети резолуцију и гласати за преговарачки тим који ће бити функционалан, а председник ће играти само своју уставну улогу.