Владајућа коалиција увела два нова министарства, наравно – само за добро грађана, као и увек досад
НАШИ ЛИДЕРИ НЕПОГРЕШИВО ПОГОДЕ ШТА ЖЕЛЕ СРБИЈА, БЕРЛИН, БРИСЕЛ И ВАШИНГТОН- ГЕНИЈАЛЦИ, НЕМА ШТА
- У Скупштину би требало да стигне предлог Ане Брнабић за састав нове Владе, а расправа о том предлогу и подношење експозеа биће у среду, 28. јуна. Рок за избор владе је 30. јун у поноћ
СКУПШТНА Србије усвојила је вечерас измене и допуне Закона о министарствима, којима је предвиђено оснивање два нова министарства заштите животне средине и за европске интеграције.
Оснивање Министарства животне средине предложено је имајући у виду значај који очување и заштита животне средине имају када је у питању квалитет живота грађана и њихово здравље.
Разлог за оснивање су и значајне и сложене обавезе које Србија мора испунити у тој области у процесу придруживања Европској унији, пише у образложењу измена.
Послове који се односе на заштиту животне средине је до сада обављало Министарство пољопривреде и заштите животне средине, а предложена је и измена делокруга рада тог министарства које ће променити назив у Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.
У образложењу је наведено да је оснивање Министарства за европске интеграције предложено због значајно већих обавеза и обима посла у процесу придруживања ЕУ.
Усвајањем ових измена закона укида се Канцеларија за европске интеграције јер ће њене послове преузети новоформирано министарство.
Предложене су и измене у делокругу Министарства привреде, тако што би Министарство рударства и енергетике преузело послове које се односе на припрему аката о именовању и разрешењу органа управљања, као и других аката који се односе на пословање јавних предузећа и друштава који обављају делатност производње и снабдевања електричном енергијом, односно природним гасом.
Предложено је и да Министарство привреде преузме од Министарства трговине, туризма и телекомуникација послове који се односе на прописе у области концесија и јавно-приватног партнерства.
У изменама и допунама Закона о министарствима наводи се да даном ступања на снагу престаје да ради Дирекција за електронску управу.
Међутим, предвиђено је да Дирекција за електронску управу не буде више у саставу Министарства за државну управу и локалну самоуправу, већ да буде канцеларија у надлежности Владе Србије.
Тај закон ће ступити на снагу даном објављивања у Службеном гласнику.
За усвајање закона је гласало 157 посланика, 11 је било против док два посланика нису гласала.
Усвајање тог закона је први корак у процесу формирања нове владе на челу са досадашњом министарком државне управе и локалне самоуправе Аном Брнабић.
У Скупштину би требало да стигне предлог Ана Брнабић за састав нове Владе, а према писањима појединих медија расправа о том предлогу и подношење експозеа биће у среду, 28. јуна.
Рок за избор владе је 30. јун у поноћ.
За избор нове Владе потребно је да гласа 126 посланика од 250 колико има Скупштина Србије.
(Бета)